Mide koruyucu ilaçlar demirinizi çalabilir!!!

Gastroenterlogy dergisinde yayınlanan araştırmada, mide asidini azaltıcı proton pompa inhibitöreler (PPI) ve Histamin-2 reseptör blokerlerinin (H2RAs), demir eksikliği riski ile ilişkili olduğu gösterildi.
Yapılan araştırmada, daha önce demir eksikliği açısında risk faktörü olmayan hastalarda, uzun süreli mide asit baskılayıcı tedavinin yeni demir eksikliği geliştirme riski değerlendirildi. Çalışmanın sonucuna göre en az iki yıl süre ile PPI veya H2RAs kullananlarda, kontrol grubuna göre demir eksikliği gelişme riski yüksek bulundu. (PPI; %3 Kontrol: %0,9 – H2RAs: %1,4 Kontrol: %0,6)
Sonuçlar en az iki yıldır PPI kullananlarda demir eksikliği görülme ihtimalinin 2.49 arttığını gösterirken bu artışın H2RAs kullananlarda 2.15 kat olduğunu gösterdi.
Yüksek dozda PPI kullanımının demir eksikliği riskinde daha fazla artışa neden olduğu gösterilirken, H2RAs’ların yüksek doz kullanımının demir eksliği riskinde ekstra artışa neden olmadığı, ancak her iki grup ilaç içinde kullanım süresinin uzamasının demir eksikliği riskini arttırdığı gösterildi.
PPI ilaçlarının kullanımının kesilmesinden sonra, zamanla demir eksikliği riskinin azaldığını belirten yazıda gösterilen bağlantının ilaçların kullanımını engelleyecek kadar yüksek risk taşımadığı, ancak klinisyenlerin bu ilaçları reçetelerken demir eksikliği riskini göz önünde bulundurmalarını öneriyor.
Kaynak: Gastroenterology – goo.gl/qGC80C

Mide koruyucu ilaçlar demirinizi çalabilir!!! Mide koruyucu ilaçlar demirinizi çalabilir!!! Reviewed by Unknown on 1/13/2017 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.