Güncel sağlık haberleri: Sezeryan oranı sadece Türkiye'de yüksek değil

sezaryen
Amerika ' da altı hastanenin birinde sezaryen oranları % 33 'ün üzerinde!

7/24 gebelik takibi ve kadın doğum uzmanının olduğu kliniklerde sezaryen oranları daha düşük. Bazen doğum çok yavaş ilerliyor ve doğum mesai saatlerinde çalışan doktorların çalışma saatlerine denk gelmeyebiliyor.

Doğumu yeni başlayan hastaların eve gitmelerine izin vermek, zaman alsa da sabırla beklemek, hastanede yaşanan baskı hissini ortadan kaldırabilir, normal vajinal doğumun ilerlemesine olanak tanır.

Amerika'da; Columbia bölgesi(%35), Kentucky (%32), Florida (%32) ve Mississippi (%31) en yüksek sezaryen oranları olan bölgeler iken, Güney Dakota (%14), Wyoming (%17), New Mexico (%18) ve Kuzey Dakota (%18) sezaryen oranının en düşük olduğu yerlerdir. Güneyde yaşayan bayanlar daha kilolu ve bu nedenle zorlu d
oğum ve sezaryenle doğum oranları daha yüksek izleniyor.

Sezaryenle doğum ile ilişkili bir takım riskler olsa da, halen büyük ameliyatlar içinde bilinenin en güvenlisi. Bazı klinisyenler gebelik takibinde fetal kalp atımlarındaki bozulmaları tolere etmede daha istekli, bazıları ise risk almaktan yana değil.  Ayrıca artan düzeyde kanama, tromboemboli, hipertansiyon komplikasyonları sezaryen oranlarını arttırıyor. Sezaryen oranlarını düşürebilmede az sayıda düzeltebileceğimiz hasta grubu vardır.

Anahtar yol bayanların ilk doğumunun normal vajinal yoldan gerçekleşmesini sağlayabilmektir.

Uzun süren travay dönemini tolere edebilmek, normal vajinal doğum oranlarını yükseltecektir. Doğumun indüklenmesi yerine kendi halinde seyretmek , sezaryen oranlarını düşürecektir, ancak normal süreye göre daha uzun seyirli olacağını bilmek gerekir. Fetal iyilik hali güvence altında ise normal doğum yönünde devam etmek gereklidir.

Makat geliş pozisyonunda olanlarda eksternal sefalik versiyon manevrası yarıya yakınında normal doğum yapabilmesini sağlayabilir.

Güncel sağlık haberleri için Facebook adresimizi takip edebilirsiniz.

Kaynak: Medscape
Güncel sağlık haberleri: Sezeryan oranı sadece Türkiye'de yüksek değil Güncel sağlık haberleri: Sezeryan oranı sadece Türkiye'de yüksek değil Reviewed by Op.Dr. Şafak YILMAZ BARAN - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı on 5/03/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.