Almanya Obezite cerrahisi kayıtlarındaki 11800'den fazla tüp mide ameliyatı sonuçları yayınlandı

tüp mide, obezite
Son yıllarda oldukça büyük bir halk sağlığı sorunu haline gelen obezitenin tedavisinde çeşitli cerrahi yöntemler tanımlandı. Bu yöntemler içinde popüler olan tüp mide ameliyatı tıbbi adıyla sleeve gastrektomi bir çok uzman doktorun hastasına önerdiği ve uyguladığı yöntem haline geldi. Tüp mide ameliyatında midenin büyük bir kısmı cerrahi olarak çıkartılarak mide uzun bir boru haline dönüştürüldüğü için bu ameliyata 'tüp mide' ameliyatı deniyor. Genellikle laparoskopik olarak bu yöntemde çok nadir olarak açık cerrahi gerekebiliyor.

Her cerrahi işlemde olduğu gibi uygulanan ameliyat sayısı arttıkça, tüp mide ameliyatı hakkında da bilgiler artıyor.

Annals of Surgery dergisinin Mayıs ayı sayısında yayınlanan araştırmada, Almanya'da uygulanmış olan 11800'den fazla tüp mide ameliyatı sonuçları sunuldu. Bu çalışmada tüp mide ameliyatının sık görülen ve en korkulan komplikasyonu olan sütür (dikiş) hattından kaçak incelendi. Tüp mide ameliyatı sonrası sepsis, şok ve hatta ölümle sonuçlanabilen sütür hattından kaçak, tüp mide ameliyatının en tehlikeli komplikasyonu olarak biliniyor.

Yayınlanan çalışmada Almanya obezite cerrahisi kayıtları incelenerek, 2005 ile 2013 yılları arasında tüp mide ameliyatı olan hastaların kayıtları toplandı. Çalışmanın sonuçlarında göre, tüp mide ameliyatı sonrası sütür hattından kaçak oranının zaman içinde %6,5'ten %1,4'e indiği gözlendi. Erkek cinsiyet, yüksek beden kitle indeksi, eş zamanlı uyku apnesi varlığı, laparoskopiden açık ameliyata geçilmesi, uzun operasyon süresi, ameliyat sırasında komplikasyonların gelişmesi, buttress ve oversewing sütür kombinasyonu, sütür tekniğinden bağımsız olarak, tüp mide ameliyatı sonrası sütür hattından kaçak açısından yüksek riskli olarak bulundu. Multivariable analizde operasyon süresinin ve operasyondan sonraki sürenin kaçak açısından anlamlı faktörler olduğu bulundu.

Araştırmacılar yorumlarında, artan cerrahi tecrübe ile birlikte tüp mide ameliyatı sonrası, kaçak oranlarında ciddi bir azalma gözlendiği belirtti. Kaçak görülen durumlarda, sepsis, çoklu organ yetmezliği ve artmış ölüm riskinin hala mevcut olduğunu belirten araştırmacılar, çalışmalarının tüp mide ameliyatı planlanan hastalardan hangilerinin kaçak açısından yüksek riskli grupta olduğunun belirlenmesi açısında önem taşıdığını, bu sayede tüp mide ameliyatı sonrasında bu hastaların daha dikkatli takip edilerek gelişebilecek komplikasyonların azaltılabileceğini belirttiler.

Kaynak: Ann Surg 2016 May;263(5):949-55.

Güncel Sağlık Haberleri için Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz
Almanya Obezite cerrahisi kayıtlarındaki 11800'den fazla tüp mide ameliyatı sonuçları yayınlandı Almanya Obezite cerrahisi kayıtlarındaki 11800'den fazla tüp mide ameliyatı sonuçları yayınlandı Reviewed by Unknown on 4/26/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.