Tüp bebek gibi yardımcı üreme teknikleri ile doğan bebeklerde, doğum kusuru ihtimali daha yüksek

yardımcı üreme teknikleri, IVF, tüp bebek
Invitro Fertilizasyon (IVF) veya diğer yardımcı üreme teknikleri ile doğan bebeklerde, belirli doğum kusurlarına daha sık rastlanıyor. Bununla birlikte araştırmacılar, tespit ettikleri bulgularla kesin kararlar vermek için çok erken olduğunu ve amaçlarının bu yolla bebek sahibi olmak isteyenlerin gözünü korkutmak olmadığını söylüyor.

Araştırmacılar, yardımcı üreme teknikleri ile doğan bebeklerde bazı doğumsal kusurlara daha fazla rastlanmasını, bu gruptaki annelerin ileri yaşta olmasına bağlı olabileceğini düşünüyor. Bununla birlikte tespit edilen risk artışının arkasında hangi nedenin kesin olarak bulunduğunun bilmediklerini belirtiyor.

Nisan ayında JAMA Pediatrics dergisinde yayınlanan araştırmada 2000 ila 2010 yılları arasında, Amerikanın çeşitli eyaletlerinde doğan yaklaşık 4,6 milyon bebeğe ait kayıtlar incelendi. Sonuç olarak %1,4 yada yaklaşık 65,000 bebeğin yardımcı üreme teknikleri ile dünyaya geldiği tespit edildi.

Genel ortalama olarak yardımcı üreme teknikleri ile doğan bebeklerde on binde 59 oranında non-kromozomal doğum kusuru bulunurken, bu oranın normal yollarla gebelik sonunda doğan bebeklerde on binde 48 olduğu bulundu.

Yardımcı üreme teknikleri ile hamile kalarak doğum yapan kadınların çoğunluğunun 35 yaş ve üzeri olduğu ancak normal yollarla hamile kalan kadınların çoğunluğunun 30 yaşın altında olduğu gözlendi. Bununla birlikte yaş ve diğer sağlık özellikleri göz önüne alınarak yapılan istatistiksel çalışmada, yardımcı üreme teknikleri ile doğan bebeklerde, doğum kusuru ihtimali %28 daha yüksek bulundu.

Sonuç olarak araştırmacılar, çalışmalarında doğum kusuru açısından artmış bir risk tespit etmiş olsalar da, genel olarak bu risklerin çok düşük olduğunu ve yardımcı üreme teknikleri ile doğan bebeklerin çok büyük bir kısmının normal olduğunu söylediler.

Kaynak: Medscape

Çalışma: JAMA Pediatr ( http://bit.ly/1YbFkRQ )

Güncel sağlık haberleri için Facebook sayfamızı beğenebilirsiniz
Tüp bebek gibi yardımcı üreme teknikleri ile doğan bebeklerde, doğum kusuru ihtimali daha yüksek Tüp bebek gibi yardımcı üreme teknikleri ile doğan bebeklerde, doğum kusuru ihtimali daha yüksek Reviewed by Unknown on 4/19/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.