Gün ışığından yararlanmak için saatleri ayarlamak inme ve felç riskini artırabilir

inme, felç, saatleri ileri almak
Yeni araştırmanın sonuçlarına göre, gün ışığından faydalanmak için ilkbaharda saatlerin ileri, sonbaharda geri alınması, geçici bir dönem için felç geçirme ihtimalini artırıyor.

Uzmanlar felç geçirme açısından risk artışını, uyku düzenin bozulmasına bağlıyor. Daha önce yapılan çalışmalarda uyku düzeninde bozulmaya neden olan, gece nöbeti gibi durumların felç riskini artırdığı gösterilmişti.

Finlanda'da yapılan çalışmada saatlerin ayarlanmasının tüm ülkede, inme ve felç nedeni ile hastaneye başvuru oranlarının nasıl etkilediği araştırıldı.

Saatler ayarladıktan sonraki iki gün içinde inme ve felç nedeni ile hastaneye başvuruların arttığı gözlendi.

İlk iki günden sonraki hafta içinde oranın azaldığını gözlemleyen araştırmacılar, insanların bu süre içinde yeni uyku düzenine adapte olduklarını düşünüyor.

İlk iki günde görülen felç vakalarında kanser hastalarının ve 65 yaş üstü hastaların yoğunlukta olduğuna dikkat çekiliyor. Araştırmacılar her iki grupta da felç riskinin topluma göre daha yüksek olduğunu belirtiyor.

Çalışmada saatlerin ileri ya da geri alınmasının felç riski açısından bir değişiklik oluşturmadığı bildiriliyor.

Araştırmanın sonuçları Amerikan Nöroloji Akademisinin 2016 yıllık toplantısında bildiri olarak sunuldu.

Kaynak: Medscape ( http://goo.gl/JLiCpO )


Gün ışığından yararlanmak için saatleri ayarlamak inme ve felç riskini artırabilir Gün ışığından yararlanmak için saatleri ayarlamak inme ve felç riskini artırabilir Reviewed by Unknown on 4/03/2016 Rating: 5

1 yorum:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.