Prostatı olan erkeklerde uygulanan prostatik arter embolizasyonu, gece idrara çıkmayı azaltıyor


Yeni yapılan çalışmanın sonucuna göre, alt üriner sistem semptomu ve iyi huylu prostat büyümesi olan erkeklerde, prostatik artar embolizasyonu uygulanması, noktüri (gece idrara kalkma) şikayetini azaltarak hayat kalitesini artırıyor.

Çalışmanın baş araştırmacısı Dr. Sandeep Bagla verdiği demeçte, gece idrara kalkma şikayetinin, büyük prostatı olan bir çok erkeği etkilediğini söyledi. Gece bir çok kez uyanarak tuvalete gitmenin uyku kalitesini bozduğunu, gün boyu yorgunluğa neden olduğunu ve genel hayat kalitesini azalttığını söyleyen Dr Bagla, prostat büyümesi için bir çok tedavinin kullanıldığını ancak bu tedavilerin gece idrar kalkma sıklığını azaltmadığını belirtti. Buna karşın prostatik artar embolizasyonu uygulamasının, prostat büyümesini tedavi ederken aynı zamanda gece idrara çıkmayı azalttığını söyledi.

Prostatik artar embolizasyonu uygulamasında, femoral arterden yerleştirilen ve prostatik artere (prostat ana damarı) ulaşmayı sağlayan bir kateter vasıtası ile, prostata giden kan akımı mikroskopik küre şeklindeki tıkaçlar vasıtası ile durduruluyor. Bu sayede prostat boyutlarında küçülme sağlanıyor.

Prostatik artar embolizasyonu uygulamasının, kapalı prostat ameliyatı ve lazer ameliyatlarına göre avantajı, bir ameliyat gerektirmemesi ve aynı gün hastaneden taburcu olmayı sağlaması olarak belirtiliyor.

Prostatik artar embolizasyonu uygulamasından 3 ay sonraki değerlendirmelerde hastaların %74'ünde gece idrara kalkma sıklığı ortalama 1,4 kez daha olarak rapor edildi. Bu sonuçların daha invaziv olan TURP (kapalı prostat ameliyatı) ameliyatı ile karşılaştırılabilir seviyede başarılı olduğu belirtildi.

Kaynak: Medscape ( http://bit.ly/1lPCnE4 )
Prostatı olan erkeklerde uygulanan prostatik arter embolizasyonu, gece idrara çıkmayı azaltıyor Prostatı olan erkeklerde uygulanan prostatik arter embolizasyonu, gece idrara çıkmayı azaltıyor Reviewed by Unknown on 4/16/2016 Rating: 5

1 yorum:

  1. Tek parametre olarak noktürinin düzelmesi TUR-P ile benzer sonuçları olduğunu göstermez kanaatindeyim, üstelik uzun dönem sonuçları yok, PSA takibine etkisi nedir? Çok masum bir yöntem değil. Özetle invaziv radyolojinin zorlaması gibi geliyor bana.

    YanıtlaSil

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.