Prostat kanserinin yayılım yerindeki farklar yaşam şansını etkiliyor

prostat kanseri, metastaz
Metastaz olarak bilinen kanserin vücutta farklı yerlere yayılması, yaşam şansını azaltan bir durum. Yeni yapılan çalışmada, prostat kanserli hastalarda metastazın vücudun hangi bölgesine olduğunun da yaşam şansı açısından önemli olduğu anlaşıldı.

Journal of Clinical Oncology dergisinde Mart ayında online olarak yayınlanan araştırmada, 9000'e yakın kastrasyon dirençli prostat kanseri hastasının kayıtları incelendi.

Metastatik hastalar arasında sadece lenf nodu metastazı olanların ortanca 30 aydan daha fazla yaşam süresi varken, karaciğer metastazı olanlarda bu sürenin yarıdan daha az olduğu gözlendi. Çalışmadaki hastaların %70'inde görülen ve kemik ve akciğer metastazlarında ise yaşam beklentisinin bu iki durumun arasında olduğu anlaşıldı.

Uzmanlar bu bilgilerin metastatik prostat kanserinin; karaciğer, kemik ve sadece lenf nodu metastazı olan hastalar şeklinde tekrar evrelenmesi neden olabileceğini belirtiyor.

Bu bilgiler metastazın yerine göre prostat kanseri hastalarına uygulanacak tedavinin değişmesine de neden olabilir.


Kaynak: Medscape ( http://goo.gl/FYls50 )
Çalışma Linki: http://goo.gl/OEJrSe

Prostat kanserinin yayılım yerindeki farklar yaşam şansını etkiliyor Prostat kanserinin yayılım yerindeki farklar yaşam şansını etkiliyor Reviewed by Unknown on 4/03/2016 Rating: 5

1 yorum:

  1. Metastatik prostat kanseri, prostat dışındaki bir bölgeye yayılmış prostat kanseri demektir. Prostat kanserinde ilk yayılım genellikle lenf nodlarına sonra ise kemiklere olur. Daha sonra organ yayılımı görülür. Yani bu sıralama ile metastaz yapan bir tümör de, sağkalımın lenf nodu metastazında daha uzun, organ metastazında ise daha kısa olması tümörün doğal seyri ile alakalı ve mantıklı bir sonuç.

    YanıtlaSil

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.