Meme kanseri, kadınların %80'inde travma sonrası stress bozukluğuna neden oluyor

travma sonrası stress bozukluğu, meme kanseri
Almanya'da 166 erken evre meme kanseri olan kadında yapılan araştırmada, meme kanseri olduğunu öğrenmek travma sonrası stres bozukluğu semptomlarının başlamasına neden oluyor.

Araştırmacılar, meme kanseri tanısının konulduğu yıl içinde kadınların bu semptomları gösterdiklerini ve doktorlarının bu konuda dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

Çalışma Psycho-Oncology dergisinde online olarak şubat ayında yayınladı. Bu ruhsal rahatsızlıktan korunmada, meme kanseri tanısı alan bayanlara uygun psikiyatrik destek verilmesi önemli.

Çalışmada travma sonrası stres bozukluğu semptomlarının, meme kanseri tanısı alan ve tedaviye henüz başlanılmamış hastaların %82,5'inde görüldüğü, bir yılın sonunda ise bu oranın %57,3 seviyesinde olduğu gözlendi.

Travma sonrası stres bozukluğu çok ciddi strese neden olan olaylar sonrası karşılaşılan rusal bir rahatsızlık. Özellikle savaşlardan sonra askerlede görülen bu rahatsızlığın ismi Vietnam'da savaşan Amerikan askerlerinde görülmesi nedeni ile duyulmuştu.


Kaynak: Medscape ( http://goo.gl/M6jK56 )

Çalışma Linki: http://goo.gl/HMtAKJ
Meme kanseri, kadınların %80'inde travma sonrası stress bozukluğuna neden oluyor Meme kanseri, kadınların %80'inde travma sonrası stress bozukluğuna neden oluyor Reviewed by Unknown on 4/02/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.