Kolorektal kanser riskini azaltmada kahvenin etkisi var mı? Güncel sağlık haberleri

kahve kolon kanser rektum kanseri
Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention yayınlanan çalışma sonucuna göre, düzenli kahve tüketimi ile kolorektal kanser riski ters orantılı bulundu.

Kahvenin içeriğindeki maddelerin kolon fizylolojisini etkilemesinden dolayı, kolorektal kanserler için koruyucu olabileceği daha önce düşünülmüştü. Kahvenin: kafein, melanoidler, diterpenler ve polifenoller gibi maddeleri içermesi ve bu madderlerin barsaklarda, mikrobiyolojik yapıyı değiştirmesi, antioksidan etkileri, antimutajenik etkileri, safra asidi salgısını azaltması ve barsak motilite ve hareketlerini artırması gibi nedenlerle kolon kanseri ve rektum kanserinde koruyucu etkisi olabileceği düşünülüyor.

Bu görüşlerin araştırılması amacı ile İsrail'de düzenlenen çalışmada, düzenli olarak kahve içenlerde kolorektal kanser riskinin %26 daha düşük olduğu tespit edildi. Ayrıca tüketilen kahve miktarı arttıkça kanser riskinin daha da azaldığı, kahve tüketimi arttıkça kolon ve rektum kanseri riskinin de azaldığı istatistiksel olarak gösterildi.

Kahvenin kolon kanseri ve rektum kanseri üzerine etkisini araştıran daha önceki çalışmalarda; Düzenli olarak kahve tüketmenin kolon kanseri nüks ihtimalini azalttığı ve düşük kolorektal kanser ihtimali ile bağlantısı olabilceği gösterilmişti. Bu çalışmada ise, kolon kanseri ve rektum kanseri ile kahve arasındaki bağlantı sayısal olarak gösterildi.

Kaynak: Medscape

Çalışma: Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2016;25:634-639.

Güncel sağlık haberleri için Facebook sayfamızı beğenebilirsiniz.
Kolorektal kanser riskini azaltmada kahvenin etkisi var mı? Güncel sağlık haberleri Kolorektal kanser riskini azaltmada kahvenin etkisi var mı? Güncel sağlık haberleri Reviewed by Unknown on 4/20/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.