Kilolardan kurtulmak için bir sebep daha; DEPRESYON

obezite, depresyon
(Reuters Sağlık) Fazla kiloların vücudunuza verdiği zararlar saymakla bitmez. Obezite sadece fiziksel sağlığınızı değil ruhsal sağlığınızı da etkileyebilir. Yeni araştırmaya göre, düşük gelirli ailelerde yetişen ve ergenlik döneminde obez olan bayanların 65 yaşında depresyona yakalanma ihtimalleri daha yüksek ancak bu durum erkekler için geçerli değil.

Araştırmanın başyazarı, Seattle'daki Washington Üniversitesi'nden Melissa L. Martinson 'en şaşırtıcı sonuç ergenlik dönemindeki aşırı kilonun cinsiyet bağımlı olarak ilerleyen yaşlarda depresyona neden olması' dedi.

Araştırmacılar, 1957 yılında Wisconsin eyaletinden mezun olan yaklaşık 10 kişiye 1964, 1975, 1993 ve 2004 yıllarında 20 soruluk anket uyguladı. Lise mezuniyet fotoğrafları kullanılarak katılımcılar, zayıf, normal, kilolu ve aşırı kilolu olmak üzere dört gruba ayrıldı.

Gençlerin yaklaşık %40'ı normal kiloda görünürken, %36'sı kilolu, %10 aşırı kilolu ve %10 zayıf olarak sınıflandırıldı. 65 yaşında katılımcıların üçte biri obez olarak bulundu.

65 yaşındaki kadınların gençliklerinde obez olanlarında depresyon skoru, gençliklerinde normal kilolu olanlara göre iki kat yüksek bulundu. Ancak bu gözleme erkek grubumda rastlanılmadı.

Araştırmacılar, çalışmada gözlenen cinsiyet farkının sebebi konusunda herhangi bir yorum yapılamayacağını bildiriyor. Ancak gençlikteki obezitenin, özellikle düşük sosyoekonomik düzeyli gruptaki kızlarda, ruhsal açıdan daha zararlı sonuçlar doğurabileceği söylüyor.

Kaynak: Reuters 

Çalışma Linki: bit.ly/1RrZoPr
Kilolardan kurtulmak için bir sebep daha; DEPRESYON Kilolardan kurtulmak için bir sebep daha; DEPRESYON Reviewed by Unknown on 4/11/2016 Rating: 5

2 yorum:

  1. Peki gençliğinde şişman olanlar ileride kilo verince ruhsal sağlıkları düzeliyormu

    YanıtlaSil

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.