Güncel Sağlık Bilgileri: Eşinin düşük yapmasını istemeyen erkekler kahve içmeyi azaltmalı

kafein, kahve, hamile
Kadınların, düşük riskini azaltmak için hamilelikleri sırasında kahve içmemeleri gerektiği daha önce biliniyordu. Ancak yeni araştırma sonucunda, erkeklerinde kafeini azaltmaları gerektiği anlaşıldı.

Hamile kalmadan önce günde ikiden fazla kafeinli içecek kullanan kadınların daha az kahve, çay ve enerji içeceği tüketenlere göre hamileliklerindeki düşük riski %74 daha yüksek. Bununla birlikte eşleri günde ikide fazla kafeinli içecek tüketen hamilelerde de hemen hemen aynı düşük riskinin olduğu anlaşıldı.

Araştırmacılar, kafeinli içecekleri tamamen bırakılması gerektiğini söylemediklerini ancak günde en fazla iki kafeinli içecek tüketilmesinin düşük riskini artırmadığını gördüklerini söylüyor.

Kafeinli içeceklerin düşük yapmada hangi mekanizma ile etkili olduğu henüz anlaşılabilmiş değil. Ancak kafeinin, yumurta ve sperm üretimi sırasında, döllenmiş yumurtanın rahime tutunmasında veya embriyonun anne rahmindeki büyümesi esnasında etki gösterebileceği düşünülüyor.

Fertil Steril dergisinde Mart online olarak yayınlanan çalışma sonucunda sadece bayanlara değil çocuk isteği olan tüm çiftlere, kafeinin azaltılması öneriliyor.


Kaynak: Medscape ( http://goo.gl/3OayWS )

Çalışma Linki: http://goo.gl/jcNksO


Güncel Sağlık Bilgileri: Eşinin düşük yapmasını istemeyen erkekler kahve içmeyi azaltmalı Güncel Sağlık Bilgileri: Eşinin düşük yapmasını istemeyen erkekler kahve içmeyi azaltmalı Reviewed by Unknown on 4/01/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.