Evliler kanserle daha iyi savaşıyor!

evlilik, kanser
Evlilik konusunda herkesin fikri farklı olabilir. Bazılar evliliğin insanların sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini düşünse de yeni yapılan araştırma bunun tam tersini söylüyor.

Araştırmaya göre kansere yakalanmış bekar erkeklerin kanserden ölme ihtimali evli olanlara göre %27 daha yüksek. Kadınlarda da durum farklı değil ancak kadınlardaki risk %19'la biraz daha düşük.

Araştırmanın yazarlarından Kaliforniya Kanser Önleme Enstitüsünden Scarlett Lin Gomez, tesbit ettikleri farkın dikkate değer olduğunu söyledi. Kanser prognozunda göz önüne alınan, kanser evresi yada tedavi şekli gibi diğer klinik faktörlerle karşılaştırılabilir bir farktan bahsettiklerini belirten Gomez, evliliğin kişilere duygusal yönden katkı sağladığı gibi, evli bireylerin finansal açıdan da daha iyi durumda olabileceklerini belirtti.

Yaptıkları araştırmada evlilerin ekonomik açından daha iyi durumda olmalarının, tesbit ettikleri risk üzerinde minimal role sahip olduğunu gözlemlediklerini ve bu durumu araştırırken sağlık sigortalarını, sosyoekonomik olarak daha iyi koşullarda yaşamanın etkilerini göz önüne aldıklarını ancak belirtilen avantajlar arasında evlilik kadar etkili olan başka faktöre rastalamadıklarını söyledi.

Nisan ayında dünyaca ünlü Cancer dergisinde yayınlanan araştırmada 2000 ile 2009 yılları arasıda kanser tanısı almış yaklaşık 800 bin yetişikinin kayıtları incelendi. Evli kişilerin kansere bağlı ölüm riskleri, kendileri ile aynı durumda olan bekarlara göre daha düşük olarak bulundu. Araştırmacılar bunun nedenini bir kaç madde ile açıklamaya çalıştı;
 • Eşten alınan sevgi ve destek 
 • Evlilerin bekarlara göre daha yüksek gelire sahip olması 
 • Evlilerin sağlık sigortaları konusunda daha iyi durumda olmalarını 
 • Eşlerin doktor kontrollerine gidilmesi konusunda daha dikkatli olmları 
 • Evlilerin eşleri sayesinde daha besleyici gıdalar tüketmeleri 
 • Eşlerin ilaçların düzenli kullanılması konsunda dikkatli olmalarını 
 • Evlilerin, duygusal yönden desteklenerek daha az stres yaşamaları 
Tüm bunlar göz önüne alındığında, konu kanser olunca insanların desteğe ihtiyaç duydukları kesin ve eşlerin verdiği destek hayata tutunmada önemli bir etkiye sahip görünüyor.

Güncel Sağlık Haberleri için Facebook sayfamızı beğenebilirsiniz

Kaynak: WebMD

Evliler kanserle daha iyi savaşıyor! Evliler kanserle daha iyi savaşıyor! Reviewed by Unknown on 4/17/2016 Rating: 5

1 yorum:

 1. Asıl önemli olan evliler mi daha fazla kanser oluyor yoksa bekarlarmı. Kanser olduktan sonra daha iyi savaşsan en fayda :)

  YanıtlaSil

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.