Egzersiz, prostat kanseri sağkalım ihtimalini artırıyor

prostat kanseri, egzersiz, sağkalım
Yeni araştırmanın sonuçlarına göre orta yada yüksek düzeyde egzersiz prostat kanserine bağlı ölüm ihtimalini azaltıyor.

Amerikan kanser birliği tarafından yapılan çalışmada, 10 binden fazla erkek incelendi. Erkeklerin prostat kanseri tanısı almadan önce ve sonrasında yaptıkları egzersiz bilgileri kaydedildi. Araştırmada 1992 ile 2011 yılları arasında lokalize prostat kanseri tanısı almış olan, yaşları 50 ile 93 arasındaki erkekler değerlendirildi.

Prostat kanseri tanısı öncesi en yüksek düzeyde egzersiz yapanların, daha az egzersiz yapanlara göre, prostat kanserine bağlı ölüm ihtimalleri %30 daha düşük bulundu.

Prostat kanseri tanısı aldıktan sonraki dönemde en yüksek düzeyde egzersiz yapanlarda ise, prostat kanserine bağlı ölüm ihtimali %34 daha düşük olarak hesaplandı.

Araştırmacılar ayrıca egzersiz olarak sadece yürüyüş yapmanın prostat kanseri sağ kalımı üzerine etkisini de araştırdı. Prostat kanseri tanısı öncesi haftada 4-6 saat yürümenin, prostat kanserine bağlı ölüm ihtimalini üçte bir oranında azalttığı bulundu. Bununla birlikte prostat kanseri tanısı konulduktan sonra yürüyüş yapmanın ise sağkalım üzerinde tek başına bir faydası olmadığı gösterildi.

Amerikan Kanser Derneği, yetişkinlerin haftada en az 150 dakika orta yada 75 dakika yoğun fiziksel aktiviteyi öneriyor. Bu sayede kanserebağlı ölüm ihtimalinin azaltılabileceği belirtiliyor. 

Güncel sağlık haberleri için Facebook sayfamızı beğenebilirsiniz.

Kaynak: Medscape
Egzersiz, prostat kanseri sağkalım ihtimalini artırıyor Egzersiz, prostat kanseri sağkalım ihtimalini artırıyor Reviewed by Unknown on 4/18/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.