Diyabetten korunmada önemli gelişme: Omega-6 doymamış yağ asidi

tip 2 diyabet
Yeni araştırma sonucu, insanların serumundaki omega-6 doymamış yağ asidi seviyesi yüksek olması tip 2 diyabet riskini azaltıyor.

American Journal of Clinical Nutrition dergisinde mart ayında online olarak yayınlanan araştırma 2000'den fazla erkek katılımıcının sonuçlarının incelenmesi ile yapıldı.

Vücutta, linoleik asit; gamma-linoleik asit, dihomo-gamalinoleik asit ve araşidonik asit gibi diğer doymamış yağ asitlerini dönüştürülüyor. Analiz sonuçları, insanların serumundaki linoleik asit ve araşidonik asit seviyelerinin düşük tip 2 diyabet riski ile, amma-linoleik asit ve dihomo-gamalinoleik asit seviyelerinin ise yüksek tip 2 diyabet riski ile bağlantılı olduğu tespit edildi.

Linoleik asit vücutta üretilmiyor ve mecburen yiyecekler ile alınması gerekiyor. En önemli linoleik asit kaynakları ise, bitkisel yağlar, ceviz gibi kabuklu yemişler ve tohumlar.

Araşidonik asit ise tip 2 diyabetten korunmada diğer önemli yağ asidi. Linoleik asitin vücutta değiştilmesi sonucu oluşabileceği gibi, yiyeceklerlede alınabiliyor. En önemli araşidonik asit kaynağı ise yumurta. Daha önce yapılan çalışmalarada yumurtanın tip 2 diyabet riskini azalttığı gösterilmişti.

Araştırmada 42 ile 60 yaş arasındaki 2189 erkek 19 yıl süre ile takip edildi. Kandaki doymamış yağ asidi seviyesi en yüksek olan %25'lik grubun, düşük olan %25'lik gruba göre tip 2 diyabet riskinin %60 daha düşük olduğu bulundu. Sadece linoleik asit için yapılan karşılaştırmada aynı gruplar arasındaki farkın %48, araşidonik için yapılan karşılaştırmada ise %38 olduğu tesbit edildi.

Araştırmacılar, sonuçlarının ilk bulgular olduğunu ve kesin kararlar verebilmek için ek çalışmalara ihtiyaç olduğunu belirttiler.

Kaynak: Medscape ( http://goo.gl/1v3VCc )

Çalışma linki: http://goo.gl/pRjIA5


Diyabetten korunmada önemli gelişme: Omega-6 doymamış yağ asidi Diyabetten korunmada önemli gelişme: Omega-6 doymamış yağ asidi Reviewed by Unknown on 4/01/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.