Bebeklerin diş bakımında nelere dikkat edilmeli ?

bebeklerde diş bakımı
Bebeğiniz gülümsediğinde tüm ebeveynler inanılmaz mutlu olurlar, hele dişleri yeni çıkan bir bebeğin gülümsemesi en üzgün insana bile mutluluk verebilir. Bebeğinizin dişleri ilk çıktığında akla gelen en son şey belki de bu dişlerin bakımıdır. 

New York Üniversitesi, Çocuk Diş Hekimliği bölümünden Doç Dr. Amr Moursi, ailelerin, çocuklarda diş bakımına ne kadar erken başlanılması gerektiğini bilmediklerini ve duyduklarında ise gerçekten şaşırdıklarını söylüyor.


Bebeklerde doğum sırasında, çene kemiğine içinde gizli vaziyette toplam 20 adet diş mevcuttur. Dr Moursi, dişler çıkmadan önce bebeklerin damaklarını günde bir veya iki kez yumuşak ve nemli bir bezle silmenin, ağız içindeki bakteri miktarını azaltarak dişler çıktığında üzerlerinde oluşacak bakteri kavitelerinin engellenebileceğini söylüyor.

Dişçi ziyaretlerinin erken başlaması da bebeklerin diş sağlığı açısından önemli. Diş hekimine ilk ziyaretin, ilk dişin çıktığı dönemde yapılması ve bu ziyaretin mutlaka bir yaştan önce olması öneriliyor.

Diş fırçalamaya mümkün olduğunca erken başlanılmalı. Özellikle ilk dişin çıkması, diş fırçalamaya başlamak için önemli bir dönem. İlk diş bazı bebeklerde 4 aylıkken bile çıkabilir ve bu dönemde diş fırçalamaya başlamak gerekir. Bebeklerde genellile önce alt sonra üst dişler çıkar. Bu dönemde bebekte, salya akması, huysuzluk, ağıza sürekli birşeyler koyma olabilir. Bazen bebekte hafif ateş ve yumuşak dışkılama görülebilir.

Bebekteki bu rahatsızlıkları gidermek için iki kelimeyi aklınızda tutun; Soğuk ve Sert. Donmuş muz yada susamsız simit ağrıyı azaltabilir. Sağlık otoriteleri bebeklerin ağızlarında uyuşukluk yapacak jellerin kullanımını önermiyor. Bu nedenle bu tür ürünlerden uzak durmak önemli.


Bebeklerin ağızlarında bakteri kavitelerinin oluşumunu engellemek için ise Dr. Moursi bazı önemli ipuçları veriyor. 

 • Aynı bardak veya kabı kullanmayın, bebeğin emziğini asla kendi ağzınıza değirmeyin 
 • Bebeğin ilk dişi göründüğünde, çok az miktarda floridli diş macunu ile günde iki kez 3 yaşına kadar dişlerini fırçalayın 
 • Küçük çocukların çok sık yemek yemesini engelleyin. Şeker yerine sağlıklı gıdalar tüketilse bile, sürekli olarak birşeyler yemek için çiğnemek, çocuğun hassas dişlerine zarar verebilir. Günde 5 kez (3 normal öğün 2 kez atıştırma) yemek dişler için sağlıklı bir sayıdır. 

Kaynak: WebMD


Bebeklerin diş bakımında nelere dikkat edilmeli ? Bebeklerin diş bakımında nelere dikkat edilmeli ? Reviewed by Unknown on 4/10/2016 Rating: 5

3 yorum:

 1. Faydalı bilgileri için teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. çocukların en sıkıntılı dönemlerinden bir tanesi diş çıkarma dönemi ama bu kadar erken diş fırçalamak doğurmu acaba

  YanıtlaSil
 3. oğlumda yukarıda yazılanların hemen hepsi var. huysuzluk hafif ateş elleri de hep ağzında. kaşıntıyı azaltmak için ne kullanılabilir öneriniz varmı

  YanıtlaSil

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.