Az uyumanın zararları nelerdir?

uyku, grip, nezle, enfeksiyon
Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan çalışmaya göre gecede 5 saatten daha az uyuyan yada uyku bozukluğu olan yetişkinlerde grip ve benzeri enfeksiyon hastalıkları daha sık görülüyor.

Başta batı ülkeleri olmak üzere bir çok ülkede, kısa vadede uykunun üretkenliği azalttığı düşünülse de bu durum uzun vade için kesinlikle geçerli değil.

Az uyumak kardiyovasküler, hormonal ve bağışıklık sistemi üzerinde direk etki yaparak hastalığa yakalanma ihtimalini uzun vadede artıran bir durum. Bunlara ek olarak az uyumak başlı başına sağlıksız yaşamaya neden olan diğer zararlı davranışları da hayatımıza eklemektedir. Az uyuyanların daha kötü beslendikleri ve yine daha az egzersiz yaptıkları bilinmektedir.

Bu konuda yapılan araştırmada 22.000 yetişkine ait, 2005 ve 2012 yıllarını içeren kayıtlar incelendi. Katılımcıların haftalık uyku süreleri, daha önce uyku bozuklukları olup olmadığı, yada doktorlara uyuma zorluğu şikayeti ile ilgili başvuruları değerlendirildi. Katılımcılara ayrıca, son 30 gün içerisinde nezle grip pnomoni ve kulak enfeksiyonu geçirip geçirmelikleri soruldu.

Katılımcıların yaklaşık %14'ü gecede 5 saatten az, %23'ü 5 - 6 saat, %56' sı 7 yada 8 saat ve %7'si 9 saat ve daha fazla uyuduklarını söyledi. Hastaların dörtte biri doktorlara uyumada zorluk çektiklerini ve %7'si daha önce uyku bozukluğu tanısı aldıklarını söyledi.

Son bir ay içinde, 5 saat ve daha kısa uyuyanların %19'unda grip ve benzeri hastalık görülürken, 6 saat uyuyanlarda bu oran %16, 7 saatten fazla uyuyanlarda ise %15 olarak bulundu.

JAMA Internal Medicine dergisinde yayınlanan çalışma sonuçlarına göre; yaş, cinsiyet, ırk, eğitim, seviyesi, sigara içme durumu gibi diğer faktörler kontrol edildikten sonra, uyuma bozukluğu tanısı alan hastaların, grip yada benzeri enfeksiyona yakalanma ihtimali daha yüksek bulundu.

Araştırmacılar bu çalışmanın sonucunda uykunun hangi mekanizmayla enfeksiyona meyil yarattığını bilemediklerini ancak arada bir bağlantı olduğunu gösterdiklerini söyledi. Ayrıca kronik olarak az uyumanın, obezite, şeker hastalığı ve kalp hastalıkları riskini de arttırdığı belirtildi.

KAYNAK: Reuters Health bit.ly/1SJtqe5  JAMA Internal Medicine
Az uyumanın zararları nelerdir? Az uyumanın zararları nelerdir? Reviewed by Unknown on 4/11/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.