Alzheimer Hastalığı'ndan korunmada egzersiz ne kadar önemli?

alzheimer egzersiz
Yeni çalışmanın sonucuna göre yaşlıların çeşitli fiziksel aktiviteler sonucunda haftalık yaktıkları kalori miktarını artırmaları, beyin hacmini artırarak, Alzheimer hastalığı riskini azaltıyor.

Bir çok çalışmada fiziksel aktivitenin Alzheimer hastalığı riskini azalttığı daha önce gösterilmişti. Journal of Alzheimer's Disease dergisinde Mart ayında online olarak yayınlanan çalışmada, 65 yaş üstü 876 bireyin 5 yıllık takip sonuçları yayınlandı.

Katılımcıların periyodik olarak beyin hacimleri magnetik rezonans (mr) ile ölçüldü ve katılımcıların, yürüme gibi, fiziksel aktivite kayıtları tutuldu.

Yapılan istatistiksel analiz sonucunda egzersiz sırasında daha yüksek enerji harcayanların beyinlerindeki birçok bölgenin daha büyük olduğu tespit edildi. Çalışmada beyindeki gri maddenin artmasının alzheimer hastalığında iki kat azalma sağladığı gösterildi.


Kaynak: Medscape ( http://goo.gl/sUQaB1 )
Çalışma linki ( http://goo.gl/8wxSzO )
Alzheimer Hastalığı'ndan korunmada egzersiz ne kadar önemli? Alzheimer Hastalığı'ndan korunmada egzersiz ne kadar önemli? Reviewed by Unknown on 4/01/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.