Güncel sağlık haberleri: Akne tedavisi sırasında hamilelikten korunma oranı

akne, hamilelik
25 Nisan'da Canadian Medical Association Journal 'da yayınlanan çalışmada, akne tedavisinde kullanılan ve teratojenitesi çok yüksek olarak bilinen izoretinoin tedavisi sırasında, ilacı kullananların gebelikten korunma konusunda yeterli dikkati göstermedikleri tesbit edildi.

Çalışmanın düzenlediği Kanada'da izoretinoin kullanımına bağlı olarak her yıl yaklaşık olarak 1 veya 2 çocuk doğum defektleri ile doğuyor. Bununla birlikte İzoretinoin kullanımı sırasında korunma oranı sadece %50-70 düzeylerinde.

Kanada' da bu ilacın kullanımı öncesi iki kez gebelik testi yapılıyor ve iki farklı ve güvenilir doğum kontrol yöntemi hastalara mutlaka anlatılıyor. Ciddi kistik aknesi olan hastalara izoretinoin çok iyi bir seçenek ancak spontan abortus ve ciddi doğumsal kusurlara sebep olması kullanımını kısıtlıyor. Bu ilacı kullananlar sıklıkla yirmili yaştalar ve gebelik açısından risk grubunda yer alıyorlar.

Hafif aknelerde de sık kullanılmaya başlanması, online siparişle alınabilmesi, çok sayıda ticari preparatların olması ve yeterli bilgilendirme mesajlarının olmaması sebebiyle gebelikten korunma yöntemleri bir kenara itiliyor.

Çalışmada, 1996-2011 yılları arasında, 12-48 yaşları arasında izoretinoin kullanan yaklaşık 59 bin bayanın bilgilerine ulaşıldı. 15 yıllık süreçte, 1473 gebelik, 118 (%8) canlı doğum gerçekleşti ve 11 (%9,3) yenidoğanda doğum defekti izlendi. Ortalama 3 aylık izoretinoin kullanımı sonrası 1000 bayanın 4-6'sında gebelik izlendi.

Tedavi sonrası, risk en az 1 ay daha devam ettiğinden, uzun süreçte daha fazla gebelik oranları da görülüyor. Tedavi sırasında hamile kalan bayanların %90'ında gebelik spontan düşüyor veya tahliye ediliyor.

2006 yılından itibaren Amerika'da izoretinoin kulanacak hastalara, aydınlatılmış onam, riskler hakkında bilgilendirme, gebelik testi yaptırma prosedürleri uygulanmaya başlandı. Bu ilaca reçete ile satılma zorunluluğu getirildi. Bu önlemler sayesinde çalışma sonuçlarına bakıldığında, korunma yöntemleri kullanımında hafif bir artma olduğu görülsede bu artış yeterli bulunmadı.

Kaynak: Medscape

Çalışma: http://goo.gl/j7d7I8

Güncel sağlık haberleri için Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.
Güncel sağlık haberleri: Akne tedavisi sırasında hamilelikten korunma oranı Güncel sağlık haberleri: Akne tedavisi sırasında hamilelikten korunma oranı Reviewed by Unknown on 4/27/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.