Uyumadan önce iPad ile kitap okumak zararlımı?

ipad uyku
(Reuters Sağlık) – Yeni yapılan çalışmada, uyumadan önce 30 dakika iPad üzerinden kitap okuyanların, normal kitap okuyanlara göre kendilerini daha az uykulu hissettikleri ve uyku sırasında beyinlerinde farklı elektriksel aktiviteler olduğu anlaşıldı.

Ancak uykuya dalmak için harcanan zamanda ve uyku süresinde bir fark gözlenmedi.

Çalışmanın baş araştırmacısı Janne Gronli, 'ışığın uyarıcı etki göstermesi nedeni ile, uyumadan önce iPad üzerinden kitap okumanın uykuya dalmayı geciktireceğini öngördük ancak şaşırtıcı şekilde, iPad'in uykuya dalmayı geciktirmediğini gördük' dedi. Bununla birlikte iPad kullananlarda, uyku sırasında görülen restoratif yavaş dalgaların oluşmasında 30 dakikalık bir gecikme olduğu tesbit edildi.

Çalışma, tablet kullanımına aşina olan yaşları 22-33 arasında değişen ve sigara içmeyen 16 kişi üzerinde yapıldı. Çalışmaya başlamadan bir hafta öncesinde kişilerin normal uyku ve uyanıklık süreleri kaydedilerek program oluşturuldu. Çalışma sırasında katılımcıların 3 gece boyunca; ilk gece temel bilgiler için, ikinci gece iPad okurken sonrada normal kitap okurkenki polisomnografi kayıtları tutuldu.

Araştırma sonucunda katılımcılar, normal kitap okuduklarında, ertesi gün kendilerini daha uykulu hissettiklerini bildiridiler. İpad okunduğu zamanlarda ise, beyindeki yavaş dalga aktivitesini geç oluştuğu ve azaldığı izlendi. Yavaş dalga aktivitesinin derin uyku döneminde oluştuğu ve beyinde restoratif etki göstererek kendini bir nevi yeniden başlatmaya karşılık geldiği bildirildi.

Uzmanlar, çalışmada gösterilen etkilerin çok büyük olmadığını belirtti.


KAYNAK: Medscape ( http://goo.gl/VgQCm7 )
Çalışma linki: Sleep Med 2016. ( http://goo.gl/GjDFcS )

Güncel sağlık bilgileri için www.saglikrehberiniz.com

Uyumadan önce iPad ile kitap okumak zararlımı? Uyumadan önce iPad ile kitap okumak zararlımı? Reviewed by Unknown on 3/26/2016 Rating: 5

1 yorum:

  1. Belki gözlere bir zararı olabilir ama başka bir zararı olduğunu düşünmüyorum

    YanıtlaSil

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.