Uyku apnesi, ruh halinizi etkileyerek düşünme becerinizi azaltabilir!

uyku apnesi, depresyon, ruh hali
Yeni araştırma uyku apnesinin beyin fonksiyonları üzerine etkisi olduğunu gösterdi. 

Los Angeles’taki UCLA School of Nursing’den Doçent Dr. Paul Macey daha önceki araştırmalarda, uyku apnesine bağlı olarak beyinde yapısal değişiklikler tespit edildiği; fakat bu araştırmada beynin çalışmasına etki eden iki kimyasalın seviyesi ile ilgili önemli değişiklikler tespit edildiğini söyledi. 

Orta- ağır uyku apnesi, her 15 erişkinden 1’ini etkileyen sağlık sorunu. Uyku apnesi, kişide uyku sırasında, saatte 30 kadar solunum durmasına neden olabilen bir durum. Uyku apnesi ayrıca konsantrasyon problemleri, hafıza problemleri, karar verme güçlüğü, depresyon ve stres gibi sorunlara da neden oluyor. 

Çalışmada glutamat ve GABA(gama aminobütirik asit) olmak üzere iki beyin kimyasalının seviyesini ölçüldü. Bu iki molekül beynin insula adı verilen parçasında bulunuyor. Beynin bu bölgesi; duygu, düşünce, kan basıncı ve terleme gibi fiziksel fonksiyonları düzenleyen beynin diğer bölgelerinden gelen sinyalleri birleştirerek, birbirleri ile düzenli çalışmasını sağlıyor. 

Journal of Sleep Research’te yayınlanan çalışmaya göre uyku apnesi olan hastalarda GABA seviyesinde azalma, glutamat seviyesinde ise yükselme olduğu tespit edildi. 

Araştırmacılar GABA’nın duygusal reaksiyonları azaltan, insanı sakinleştiren özellikleri olan, Glutamatın tam tersi etkilere sahip moleküller olduğunu; Glutamat seviyesi yüksek ise beynin strese girerek, düzgün çalışmayacağını belirtiyor. 

Macey “biyolojik ölçümlerde bu boyutta bir değişikliği izlemek nadirdir. Biz glutamat seviyesinde bir artış bekliyorduk, çünkü yüksek dozlarda beyin hasarına neden olabilir ve çalışmada uyku apnesinden dolayı beyin hasarı tespit ettik” dedi. Fakat araştırmacılar GABA seviyesinde azalmanın şaşırtıcı bir durum olduğunu belirtiyor. Macey bu durumun beynin nasıl çalıştığı ile ilgili düzenlemeyi farketmelerini sağladığını söyledi. Araştırmacılar bulgularının uyku apnesi tedavisine ışık tutacağını belirttiler. 

İleriye dönük olarak uyku apne sendromunun tedavisinde beyin kimyasallarının normale döndürülmesi ile ilgili yeni çalışmalara ihtiyaç duyuluyor. 


Kaynak : WebMD 

Uyku apnesi, ruh halinizi etkileyerek düşünme becerinizi azaltabilir! Uyku apnesi, ruh halinizi etkileyerek düşünme becerinizi azaltabilir! Reviewed by Op.Dr. Hacer Baran - KBB Uzmanı on 3/08/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.