Yeni Araştırma: Tip 1 diyabetli hastalarda bazı kanserlerin riski artabilir


tip 1 diyabet kanser riski
Diyabet hastalığı 2 tip olarak gruplandırılır. Tip 1 diyabette vücut yeterli insülin hormonu üretemez ve bu da kan şekerinin yükselmesine neden olur. Tip 2 diyabette ise üretilen insülin hormonuna vücutta direnç gelişmektedir. Tip 1 diyabet genellikle genç yaşlarda başlar ve tedavide, hastalar sürekli olarak insülin kullanmak zorundadır.

Diabetologia dergisinde 2016 şubat ayında yayınlanan çalışmada tip 1 diyabetin kanser gelişme ile ilişkisi araştırıldı. Çalışmada Avustralya, Danimarka, Finlandiya, İskoçya ve İsveç'teki tip 1 diyabet hastalarındaki 9000'den fazla kanser kaydı incelendi.

Tip 1 diyabeti olanlarda; mide, karaciğer, pankreas, endometriyum, over ve böbrek kanseri riski artıyor. Buna karşın, erkeklerde prostat kanseri, kadınlarda ise meme kanseri riski azalıyor. Kanserlerin tamamı göz önüne alındığında erkeklerde genel kanser riskinde bir değişiklik olmuyor. Bunun sebebi ise erkeklerde prostat kanseri riskinin tip 1 diyabet olanlarda %44 oranında azalması. Bu azalma diğer kanserlerdeki artışı dengeliyor ve erkeklerde bir fark oluşmasını engelliyor. Kadınlarda ise durum biraz farklı. Tip 1 diyabet hastalığı olan bayanlarda genel kanser riski %7 oranında artıyor.

Erkeklerde prostat kanseri vakaları dışarıda bırakılarak karşılaştırma yapıldığında; genel kanser riskindeki artış %15 olarak bulunuyor. Kadınlarda ise meme kanseri karşılaştırma dışı bırakıldığında; genel kanser riskinde %17'lik bir artış görülüyor.
Tip 1 diyabet ile en çok risk artışı görülen kanser türü ise mide kanseri. Erkeklerde %23 kadınlarda ise %78'lik bir risk artışı görülüyor.

Kadınlar için iyi haber ise Tip 1 diyabet ile meme kanseri riskinin %10 oranında azalması.

Tip 1 diyabet tanısı konulan hastalarda kanser görülme ihtimali, diyabet tanısı konulduktan sonraki bir yıl içinde en yüksek olarak hesaplanmış. Erkeklerde bu risk ancak 20 yıl sonra normale dönerken, kadınlarda diyabet tanısında 5 yıl sonrasında normal insanlar ile aynı düzeye iniyor.

Araştırmada bulunan tüm oranlar, tip 1 diyabetin kanser riskini gerçekten artırdığını kanıtlamasa da, bazı kanser türlerinde riskin artırdığı konusunda bilgi veriyor. Ancak kesin yargılara varılabilmesi için daha geniş araştırmalara ihtiyaç duyuluyor. 


Kaynak: WebMD 

Yeni Araştırma: Tip 1 diyabetli hastalarda bazı kanserlerin riski artabilir Yeni Araştırma: Tip 1 diyabetli hastalarda bazı kanserlerin riski artabilir Reviewed by Unknown on 3/05/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.