Prostat kanseri tedavisinde kullanılan radyoterapi kanser yapar mı?

Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanserlerin başında geliyor. Tedavide kullanılan tekniklerden bir tanesi olan radyoterapinin (ışın tedavisi) kendisi de kansere neden olabilecek bir tedavi yöntemi. Prostat kanseri nedeni ile radyoterapi uygulananlarda gelişebilecek ikincil kanserler açısından risk net olarak bilinmiyor.

Bu riskin belirlenmesi amacı ile yapılan araştırma, BMJ dergisinin Mart 2016 sayısında yayınlandı. Daha önce yapılmış çalışmaların tekrar incelenmesi sonucunda değerlendirmeye dahil edilen 21 araştırma sonucuna göre, prostat kanseri nedeni ile radyoterapi tedavisi alanlarda; mesane, kolon ve rektal kanserlerde bir artış söz konusu.

Bununla birlikte araştırmacılar, radyoterapi nedeni ile gelişen diğer yan etkiler (idrar kaçırma, sertleşme sorunu gibi) göz önüne alındığında, tedaviye bağlı kanser gelişme ihtimalinin oldukça düşük olduğunu bildiriyor.

Radyoterapi nedeni ile kanser gelişme riskinin arttığı gösterilse de sonuçlar radyoterapinin kesin olarak kansere neden olduğunu kanıtlamıyor. Çalışmada ayrıca, radyoterapi alanlarda, kan ve akciğer kanseri oranlarında herhangi bir yükselme tesbit edilmemiş.

Radyoterapi yöntemlerinden riski en yüksek olan ise eksternal beam radyoterapi olarak bulunurken, brakiterapi'de riskin yükselmediği gösterilmiş.

Araştırmacılar, radyoterapinin etkisi konusunda daha kesin sonuçlara ulaşmak için ek çalışmalara ihtiyaç olduğunu bildiriyor.

Kaynak: WebMD


Çalışma linki: http://www.bmj.com/content/352/bmj.i851.abstract?sid=2133ab6f-7888-4976-abc9-adc24dcf193e

Prostat kanseri tedavisinde kullanılan radyoterapi kanser yapar mı? Prostat kanseri tedavisinde kullanılan radyoterapi kanser yapar mı? Reviewed by Dr. Caner Baran on 3/06/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.