Aşırı mutluluk kalbe zarar verebilir!

aşırı mutluluk, kalp krizi
Yeni araştırmaya göre çok mutluluk veren bir olay nadir de olsa kalbinize zarar verebilir. Daha önceki çalışmalar, keder, sinir ve korkunun, göğüs ağrısı, nefes kesilmesi, kalp krizi ve hatta ölüme neden olabileceğini göstermişti. Bu durum çok nadir görülsede uzmanlarca takotsubo sendromu ya da kırık kalp sendromu olarak adlandırılıyor.

Bu sendromda kalp kasında ani ve geçici bir güçsüzlük oluşuyor ve bunun sonucunda kalp yeterli derecede kan pompalayamıyor. Genellikle üzüntülü durumlar sonrası görülen bu olayın, çok mutlu olunan anlardan sonrada görülebileceği anlaşıldı.

Çalışmada, dünya çapında, takotsubo sendromu görülen 1750 hasta incelendi. Hastaların 485 tanesinden görülen semptomların kesin olarak duygusal bir olaya bağlı olduğu anlaşıldı. Bu hastaların yirmisinde ise tetikleyici olay mutluluk verici bir durumdu (doğum günü partisi, düğün, vs). Ancak gelişen rahatsızlıkların büyük çoğunluğu (465 tanesi) üzüntü veren bir olay sonrası gözlendi. Araştırma European Heart Journal dergisinde 2 Mart'ta yayınlandı.

Uzmanlar, mutluluk ya da üzüntü verici, ani ve yoğun duygulanıma neden olan olayların kalp üzerinde benzer etkiler oluşturabileceğini söylüyor. Duruma göre mutlu veya kırık kalp sendromu olarak adlandırılabilen takotsubo sendromu konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

Kaynak: WebMD


Çalışma Linki: http://eurheartj.oxfordjournals.org/content/early/2016/02/19/eurheartj.ehv757


Aşırı mutluluk kalbe zarar verebilir! Aşırı mutluluk kalbe zarar verebilir! Reviewed by Unknown on 3/04/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.