Güncel Sağlık Bilgileri: Menopozda verilen hormon tedavisi diyabetten koruyor mu?

menopoz, diyabet, hormon tedavisi
Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr JoAnn Manson, Medscape.com internet sitesine verdiği röportajda; menopozda verilen hormon tedavisinin diyabet gelişimi üzerine etkisini anlattı.

Journal of Clinical Endocrinology&Metabolism dergisinde yayınlanan ve 46 bayanı içeren randomize kontrollü kısa dönemli bir çalışmada; katılımcıların yarısı menopoz dönemlerinin ilk 6 yılı içerisinde iken diğer yarısı on yıldan uzun süredir menopozda olan bayanlardı. 

Her iki gruba da yüksek doz östrojen (haftada 150µg/gün estradiol) transdermal olarak verildi. Tedavi öncesi ve sonrası insülin duyarlılıkları test edildi. İnsülin aracılı glikoz kullanım oranı (GDR) Hiperinsülinemik-öglisemik klemp tekniği ile ölçüldü. 

Menopoza yeni giren hastalarda insülin duyarlılığı ve insülin aracılı glukoz kullanım oranlarının fazla olduğu tespit edildi. Çalışmalar sonucunda yaşın ve menopoz süresinin diyabet riskini etkilediği gösterildi. 

Şimdiye kadar hormon tedavisi üzerine yapılan birçok çalışma yapıldı. Bu çalışmalarda hormon tedavisinin tip 2 diyabet üzerine faydalı etkileri gösterildi. The Heart and Estrojen/ progestin Replacement Study (HERS) çalışmasında, yaşlı hastalarda kombine östrojen progesteron tedavisinin tip 2 diyabet riskini azalttığı gösterildi. 

Ayrıca Women’s Health Initiative Group tarafından yapılan çalışmada, sadece östrojen kullanan grupta ve östrojen ile progesteronu birlikte kullanan grupta, aynı şekilde, tip 2 diyabet riskinin azaldığı gösterildi. Ancak bu azalmanın 70 yaş altı bayanlarda belirgin olduğu ancak 70 yaş üstü bayanlarda minimal bir risk artışı izlendiği belirtildi.

Sonuç olarak tüm çalışmalarda genç menopozal bayanlarda verilen hormon tedavisinin diyabet riskini azalttığı kanıtlandı. Bu sonuçlara bakarak diyabetten korunmak için menopozdaki bayanlara hormon tedavisini önerecek miyiz? 

Elbette sadece bu sebeple önermek doğru değil. Çünkü hormon tedavisi alanlarda, az olsa da, venöz tromboz ve inme riskinde artış mevcut. Ateş basması gibi semptomları olanlarda hormon tedavisi önerilebilir. Bu sonuçlar; menopozdaki genç ve sağlıklı bayanlarda, kardiyometabolik riskler nedeniyle hormon tedavisini kesmeyi desteklemiyor. 


Kaynak: Medscape

Güncel Sağlık Bilgileri için www.saglikrehberiniz.com


Güncel Sağlık Bilgileri: Menopozda verilen hormon tedavisi diyabetten koruyor mu? Güncel Sağlık Bilgileri: Menopozda verilen hormon tedavisi diyabetten koruyor mu? Reviewed by Op.Dr. Şafak YILMAZ BARAN - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı on 3/09/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.