Kimyasal içermeyen kozmetik ürünler genç kızlar için daha mı güvenli?

genç kız makyaj
Environmental Health Perspectives dergisinde yayınlanan son çalışmaya göre, kimyasal içermeyen kozmetik ürünlerin kullanımı genç kızların vücutlarındaki hormonal bozukluklara neden olan kimyasalların hızla düşmesini sağlıyor.

Kişisel bakım ve kozmetik ürünlerin en önemli pazarını bayanlar oluşturmakta. Bununla birlikte bu kozmetik ürünlerin bir çoğu: fitalatlar, parabenler, triklozanlar ve oksibenzonlar gibi vücutta hormonal düzensizliklere neden olan kimyasalları içermekte. Bu tip kimyasallar gündelik hayatta çok sık kullanılan parfüm, kozmetik, saç ürünleri, sabun ve güneş koruyucu kremlerin bir çoğunda bulunuyor.

Özellikle, hormonal ve üreme fonksiyonlarının hızla geliştiği genç kızlık döneminde bu tip ürünlerin kullanımı ciddi zararlar yaratabilir. Ayrıca bu ürünler genç kızlar tarafından normal yetişkin bir bayana göre daha çok tüketiliyor.

Environmental Health Perspectives dergisinde yayınlanan çalışmada, bu ürünleri kullanan genç erişkin dönemindeki bayanların, ürünleri kullanırken ve kullanmayı bıraktıktan 3 gün sonra idrarlarında analiz yapılarak, kimyasal maddeler ölçüldü.
Kimyasal içeren kozmetik ürünlerin kısa süreli bile olsa bırakılması ile kızların idrarlarında ölçülen kimyasal maddelerde %27 ila %45 oranında düşme saptandı.

Kozmetik ürünlerin tamamı vücut dışında kullanılsa da içeriğinde ki kimyasallar, kan dolaşımına katılabiliyor. Vücutta hormonal düzensizliklere neden olarak, davranış problemleri, obezite ve kanser gelişiminde rol oynadıkları yönünde bilimsel kanıtlar gittikçe artıyor. Bu ürünler tercih edilirken, kimyasal içermeyenlerin araştırılarak alınması ve özellikle gençlerde bu tür ürünlerin kullanımında daha dikkatli olunması konusunda uzmanlar görüş birliğine varıyorlar.


Kaynak: EnvironHealth Perspect

Kimyasal içermeyen kozmetik ürünler genç kızlar için daha mı güvenli? Kimyasal içermeyen kozmetik ürünler genç kızlar için daha mı güvenli? Reviewed by Unknown on 3/08/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.