İleri yaş hamilelerde doğum indüksiyonunun sezaryen oranlarına etkisi nedir?

hamilelik ileri yaş suni sancı
New England Journal of Medicine’ da yayınlanan randomize kontrollu olarak yapılan yeni çalışmaya göre; 35 yaş ve üzeri hamilelerde doğum indüksiyonu (suni sancı) uygulaması sezaryen ile doğum oranlarını artırmıyor ve kısa dönemde anne veya yenidoğana olumsuz bir etki göstermiyor.

İleri yaştaki annelerin ilk hamileliklerinde, miadında veya daha öncesinde doğum indüksiyonu uygulamak, gelişebilecek olumsuzlukları önlemek için faydalı olsa da, sezaryen oranlarını artırabileceği endişesiyle kısıtlı yapılmaktadır. İngiltere Nottingham Üniversitesi Obstetrik ve Jinekoloji Departmanı’nın yaptığı çalışmada bu bilginin doğruluğu araştırıldı.

Doğum indüksiyonunun sezaryen ile doğum oranlarına etkisi olup olmadığını belirlemek üzere, 35 yaş ve üzeri, 39+0 hafta - 39+6 hafta arasında, pimigravid 619 hamile bayan randomize kontrollu olarak iki gruba ayrıldı. Birinci gruba doğum indüksiyonu, 2. gruba ise spontan takip önerildi.

Sezaryen ile doğum oranı iki grup arasında benzer bulundu ( 1. grup %32, 2. grup %33 oranında). Aynı şekilde, müdaheleli doğum oranları da benzer idi ( %38 vs %33). Bu çalışma sonucunda anne yaşının tedavi etkisine bir farklılık oluşturmadığı gözlendi. Ciddi yan etkiler; indüksiyon grubunda 10 bayanda gözlenirken (%3), spontan takip (expectant- management) yapılan grupta 23 bayanda gözlendi (%7).

Araştırmacılar bu çalışmada sadece nullipar bayanların olmasının, yüksek riskli olmadıklarından dolayı çalışmayı kısıtladığı ve bu sebeple ileri yaş, multipar bayanları ve yine tüm 35 yaş ve üzeri nullipar bayanları genelleyemeyeceğini belirtti.

Ayrıca, bu çalışma ileri yaş annelerde ölü doğumlardan sakınmak için doğum indüksiyonu uygulaması üzerine dizayn edilmedi. Bu yüzden tam sonuçlara ulaşabilmek ölü doğumları önlemede indüksiyonun ne düzeyde etkisi olduğunu, yenidoğan üzerine olası negatif etkilerini belirleyebilecek daha geniş çapta çalışmalara ihtiyaç var.

Çalışmada 39. hamilelik haftasında doğum indüksiyonu yapılmasının herhangi bir zararı olmadığı belirtilse de, bir yararı olduğu da söylenmemiş. Doğanın dengesini ve doğal akışını ancak bir fayda getirecekse müdahele edilebilir görüşü halen hakim bir görüş. Ayrıca çalışmada verilen; 39. hamilelik haftasında doğum indüksiyonu uygulamasının, perinatal sonuçlar üzerindeki etkiyi gösteren bilgiler yeterli değil.

Yine de, Northwestern University Feinberg School of Medicine’ dan Dr William A Grobman bu araştırmanın şimdiye kadar ki en geniş hasta kitlesine sahip çalışma olduğunu belirtti ve bu sebeple doğum indüksiyonunun sezaryen riskini artırdığı görüşünün tam anlamıyla doğru olmayabileceğinin akılda tutulmasını önerdi.


Kaynak: N Engl J Med. 2016;374:813-822, 880-881.İleri yaş hamilelerde doğum indüksiyonunun sezaryen oranlarına etkisi nedir? İleri yaş hamilelerde doğum indüksiyonunun sezaryen oranlarına etkisi nedir? Reviewed by Op.Dr. Şafak YILMAZ BARAN - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı on 3/06/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.