Güncel Sağlık Bilgileri: Obezite, diyabet gibi hastalıkları tedavide yeni enzim bulundu

gliserol-3-fosfataz, diyabet, obezite
Dünyaca ünlü Proceedings of the National Academy of Sciences (Proc Natl Acad Sci -PNAS) dergisinde 2016 Ocak sayısında yayınlanan çalışmada glukoz, lipid ve enerji dengesinde önemli rolü olan ve metabolik hastalıkların tedavisinde umut vaat eden yeni bir metabolik yol keşfedildiği duyuruldu. 

Araştırmacılar fazla glukozun, gliserol olarak temizlenmesinde insülin salgılayan hücrelerin rolü üzerinde çalışırlarken, daha önce keşfedilmemiş olan Gliserol-3-Fosfataz adlı enzimi keşfettiler. 

Bu enzim, glukoz seviyeleri yükseldiğinde, gliserol-3-fosfat molekülünü gliserole hidrolize ederek hücre dışına çıkartıyor. 

Gliserol-3-fosfataz enzimin önemi ise; glikoliz düzeyinin kontrolü, lipogenez (yağ oluşumu), lipoliz (yağ yakımı), yağ asidi oksidasyonu, hücresel redox ve mitokondriyal enerji metabolizması, glukoneogenez ve insülin salgılanması üzerinde kontrole sahip olması. 

Bu kadar çok metabolik olay üzerinde etkiye sahip enzimin keşfi, tüm metabolik olaylar üzerinde kontrol sağlayabilecek bir tedavi geliştirilmesi konusunda umut vaat ediyor. 

Çalışmanın sonuçları; özellikle yağ depolanmasının azaltılması ve kan şekerinin düşürülerek, obezite ve tip 2 diyabette tedavilerin geliştirilmesi konusunda yeni bir yol açıyor. 
www.saglikrehberiniz.com: Güncel Sağlık Bilgileri için doğru adres !
Güncel Sağlık Bilgileri: Obezite, diyabet gibi hastalıkları tedavide yeni enzim bulundu Güncel Sağlık Bilgileri: Obezite, diyabet gibi hastalıkları tedavide yeni enzim bulundu Reviewed by Unknown on 3/11/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.