Güncel Sağlık Bilgileri: Bebeklerde alerjik gıdalara erken başlamak gelecekte alerjiden korur mu?

bebekler için alerjik besinler
Dünya sağlık örgütü, bebeklerde ilk altı ayda anne sütü verilmesini öneriyor. Özellikle; yumurta, inek sütü, fıstık balık ve buğday gibi gıdalara başlama zamanı, alerji korkusu nedeni ile geciktirilebiliyor. Ancak bu gıdaların çocukların öğünlerine ne zaman ekleneceği konusunda yeterli bilgi mevcut değil. New England Journal of Medicine dergisinde 2016 Mart ayında yayınlanan araştırmada, alerjik olduğu düşünülen gıdaların anne sütü ile beslenen bebeklerin öğünlerine erken dönemde eklenmesinin, ileride bu gıdalara karşı gelişebilecek alerjiden koruyuculuğu araştırıldı.

Araştırmada anne sütü ile beslenen 3 aylık 1303 bebek iki gruba randomize edilerek, bir grupta fıstık, pişmiş yumurta, inek sütü, susam, balık ve buğday 3 aydan itibaren öğünlere eklenirken, diğer grupta standart öneriye uyularak 6 aydan itibaren bebeklerin öğünlerine eklendi. Çalışmada çocukların 1.ve 3. yaşlarında bu gıdalara karşı alerjileri araştırıldı.

Çalışma sonucunda 6 aydan sonra öğünlerine belirtilen gıdalar eklenen çocuklarda, bu gıdalara karşı alerji gelişme oranı %7,1 iken, erken dönemde öğünlerine eklenen çocuklarda alerji gelişme oranı %5,6 olarak hesaplandı. Gruplar arasındaki fark istatiksel olarak anlamlı bulunmadı. (intention-to-treat analiz)

Yapılan alt istatiksel çalışmalarda, çalışma protokolüne tam uyum gösterenler arasında yapılan analizde ise (per-protokol analiz), gıdaların erken dönemde başlandığı gruptaki çocuklarda, fıstık ve yumurta alerjisine daha az rastlandı. Ancak bu sonuçların gerçek hayattaki geçerliği kanıtlanamadı.

Bu çalışmada alerjik olduğu düşünülen gıdaların, bebeklerin öğünlerine erken dönemde eklenmesinin, ileri yaşlardaki alerji oranlarını azaltmadığı gösterilirken, gıda alerjisinden korunmada ek çalışmalara ihtiyaç duyulduğu araştırmacılar tarafından belirtildi.


Her zaman Güncel Sağlık Bilgileri bulabileceğiniz site; www.saglikrehberiniz.com


Güncel Sağlık Bilgileri: Bebeklerde alerjik gıdalara erken başlamak gelecekte alerjiden korur mu? Güncel Sağlık Bilgileri: Bebeklerde alerjik gıdalara erken başlamak gelecekte alerjiden korur mu? Reviewed by Unknown on 3/12/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.