Genetik riskinizi bilmek daha sağlıklı yaşamanıza neden olur mu?

genetik risk
(Reuters Health)- Bir hastalıkla ilgili genetik olarak yüksek riske sahip olduğunuzu bilseniz daha sağlıklı yaşamak için çaba gösterir misiniz?

15 Mart'ta BMJ'de yayınlanan makalede kişilerin genetik olarak riskli oldukları hastalıklarla ilgili bilgilendirilmelerinin, daha sağlıklı yaşamak için ne kadar motive edici yada sağlıklı yaşam konusunda ne gibi değişikliklere neden olduğu araştırıldı.

Araştırmacılar, akciğer kanseri, Crohn hastalığı, melanom, kolorektal kanser, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve hipertansiyon açısından genetik riski mevcut olan kişilerde;
sigara bırakma, düzgün beslenme, egzersiz ve güneşten korunma gibi sağlıklı yaşam için gerekli noktaları takip etti.

Kişilere genetik olarak belirtilen hastalıklar konusunda riskli grupta olduklarının söylemenin, bu kişilerde daha sağlıklı yaşama çabasına neden olmadığı gösterildi.

Yani genetik açından bir hastalığa yakalanma riskinin yüksek olduğunu bilmek, insanın daha sağlıklı yaşamak için çaba göstermesine neden olmuyor. Tersinde düşünüldüğünde de, yüksek riskli grupta olduğu söylenen kişilerde herhangi bir depresyon ya da üzüntü de izlenmiyor.

Araştırmacılar genetik risk bilgisinin davranış değişikliğinde ya da daha sağlıklı yaşama yönlendirmede rol oynayabileceğini ancak bu bilginin, tek başına kişiler üzerinde yeterli etkiye neden olmadığını belirtiyor.

Kaynak: http://bit.ly/1U5Tvdi


Güncel Sağlık Bilgileri için saglikrehberiniz.com'u takip edebilirsiniz.


Genetik riskinizi bilmek daha sağlıklı yaşamanıza neden olur mu? Genetik riskinizi bilmek daha sağlıklı yaşamanıza neden olur mu? Reviewed by Unknown on 3/23/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.