Çocukluk çağında yaşananlar, ruh halini ömür boyu etkiliyor

cocuk istismarı, yetişkin ruh hali
Bireylerin çocukluk çağında yaşadıkları olaylar, geleceklerini oluşturmada çok önemli bir yere sahip. Özellikle çocuklukta tacize uğrayan ya da ev yaşamları düzensiz olanlarda, yetişkinlik döneminde ruhsal ve fiziksel rahatsızlıklar görülebiliyor.

İngiltere'de yapılan çalışmada, çocuklukta yaşanan kötü olayların yetişkinlik dönemini ne ölçüde etkilediği araştırıldı. BMC Public Health dergisinde 2016 Mart sayısında yayınlanan araştırmada, 3885 katılımcı ile görüşülerek çeşitli sorular soruldu. Ayrıca katılımcıların genel ruh halleri ile ilgili testler yapıldı.

Çalışmaya katılanların %46,4'ü çocukluk çağında en az bir kötü deneyim yaşadıklarını belirtti. Katılımcılardan %8,4'ünün, çocuklukta en 4 ve üzeri istenmeyen olay
a maruz kaldıkları anlaşıldı.

Araştırma sonucunda, çocuklukta kötü muameleye maruz kalanlarda ruh hali düzeyleri düşük bulunurken, bu durumun kötü muamele sayısının artmasıyla, daha da kötüleştiği anlaşıldı. Bu kişilerin özelikle insanlara yakınlaşma konusunda sorunlar yaşadıkları anlaşıldı. Yetişkinlikte ruh halini kötü yönde etkileyen en önemli olayların, cinsel taciz ve ruhsal rahatsızlığı olan biri ile aynı evde yaşamak olduğu anlaşıldı.

Araştırmacılar makalelerinin sonunda, toplumdaki ruhsal iyilik halinin artırılması için, çocukluk çağında yaşanan kötü muamelelerin azaltılmasına yönelik stratejilerin geliştirilmesi gerektiğini belirttiler.


Kaynak: BMC Public Health
Çocukluk çağında yaşananlar, ruh halini ömür boyu etkiliyor Çocukluk çağında yaşananlar, ruh halini ömür boyu etkiliyor Reviewed by Unknown on 3/10/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.