Reprodüktif yaştaki bayanlarda anormal uterin kanamaların medikal tedavisi

anormal uterin kanama
Menstruasyon 21-35 günde bir görülür, ortalama 3-7 gün sürer. Tipik kan kaybı yaklaşık 30-50 ml dir. Menstruasyon dönemi dışında ara kanamaların görülmesine metroraji, adet dönemlerinin yoğun kanamalı geçmesine menoraji denir.

Seksüel aktif, reprodüktif yaştaki bayanlarda anormal uterin kanama nedeni olarak, gebelik ve bununla ilişkili problemlerin gelişebileceği akılda tutulmalıdır. Gebelik ekarte edildikten sonra, nedeni bulmaya yönelik gerekli incelemeler yapılmalı ve uygun tedavi verilmelidir. Am J Obstet Gynecol 2016 Ocak ayında yayınlanan çalışmada, anormal uterin kanaması (AUK) olan reprodüktif yaştaki bayanların tedavi seçenekleri özetlendi.

AUK, otörler tarafından aşırı adet kanaması, intermenstrüel kanama veya her ikisinin birlikte görülmesi olarak tanımlanır. Doğurganlık dönemindeki bayanların yaklaşık %14’ünde görülür. AUK, kronik anovulasyon veya anatomik defektlerle ilişkili olabilir. Ayrıca, düzenli ovulasyonu olan bayanlarda da gözlenebilir. Ovulatuar hastalardaki AUK, hemostatik ve vazokonstriktör mekanizmalardaki disregülasyona bağlı gelişir.

İncelemeye detaylı özgeçmiş ve fizik muayene ile başlanmalı, kronik veya akut anemi varlığı, kanama açısından aile öyküsü olup olmadığı sorgulanmalıdır. Endokrin anormallikler (tiroid bozukluğu, polikistik over sendromu, obezite, hiperprolaktinemi,vs) gözden geçirilmelidir. Anatomik defektlerin tespiti için transvajinal ultrasonografi ve gerekirse salin infüzyon sonografi yapılmalıdır. 

Obezite, uzun süre karşılanmamış östrojen kullanımı, diyabet ve aile öyküsü gibi kanser açısından yüksek riskli hastalarda hiperplazi ve kanser ihtimali ekarte edilmelidir. Anatomik defektler cerrahi yoldan tedavi edilir. Medikal tedavilerin başarısız olduğu durumda ve hastalarının fertilite isteği yoksa histerektomi veya endometriyal ablasyon gibi tedavi seçenekleri alternatif olabilir. Girişimsel radyolojik tedaviler de bazı hastalara seçenek olarak sunulabilir.

Medikal tedavide birçok seçenek mevcuttur. Kombine oral kontraseptif ilaçlar, menstrüel siklusu düzenler ve kanama miktarını belirgin azaltır. Daha akut olgularda, yüksek doz östrojen (oral veya intravenöz) kanamayı durdurabilir, veya yüksek doz progestin endometriumu stabilize edip kanamayı durdurabilir. Uzun dönemde fayda için endometrial atrofi ve amenore geliştiren intrauterin progestin salan araç (Mirena) yerleştirilebilir. Androjenler (danazol) endometriyal atrofi yaparak faydalı olabilir ancak belirgin şekilde yan etkileri olması tedaviyi kısıtlamaktadır.

Gonadotropin-releasing hormon agonistleri psödomenopozal durum oluşturur, menstruasyonu keser ve kısa dönem tedaviye imkan sağlar. Non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar (NSAIDs) prostoglandin sentezini etkiler ve %40’lara kadar kan kaybını azalttığı gösterilmiştir. Traneksamik asit fibrin ve pıhtı parçalanmasını önler ve AUK’de etkili bir tedavi olduğu gösterilmiştir.

Sebep olarak en sık görülen von Willebrand hastalığı başta olmak üzere, kalıtsal kanama bozukluğu olan hastalar; hematolog tarafından da değerlendirilmelidir.

AUK reprodüktif çağdaki bayanlarda sık görülen bir bulgudur, yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Beklenmeyen veya aşırı kanamalar kişinin seksüel hayatını olumsuz etkiler. Anormal uterin kanamalar tedavi edilmezse medikal komplikasyonlarla sonuçlanabilir. Bu nedenle, tedavi bireyselleştirilerek, seçeneklerden hasta için en doğru olan uygulanmalıdır.


Kaynak: Bradley LD, Gueye NA, Am J Obstet Gynecol. 2016;214:31-44

Reprodüktif yaştaki bayanlarda anormal uterin kanamaların medikal tedavisi Reprodüktif yaştaki bayanlarda anormal uterin kanamaların medikal tedavisi Reviewed by Op.Dr. Şafak YILMAZ BARAN - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı on 3/05/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.