Anksiyete ve Depresyon IVF (Tüp bebek) Başarısını Düşürebilir

tup bebek depresyon
Yeni araştırma sonucuna göre, depresyon ve anksiyetenin, antidepresan ilaç kullanımını gerektirmese bile, IVF uygulanan hastalarda hamile kalma şansını azalttığı bildirildi (Mart 2016 - HealthDay News). Araştırma, İsveç’te 2007’den bu yana IVF uygulanmış 23 binden fazla bayanla ilgili sonuçları içeriyor. Bayanların yaklaşık ¼ ‘üne IVF uygulaması öncesindeki 2 yıl süre içerisinde depresyon veya anksiyete tanısı konulmuş veya fertilite tedavisi öncesinde 6 aylık süreyle antidepresan ilaç reçete edilmiş.

Fertil & Sterility dergisinde yayınlanan bu çalışmada; İsveç’ te Karolinska Enstitüsü’nden Medikal Epidemiyoloji ve Biyoistatistik Uzmanı Carolyn Cesta, depresyon veya anksiyete tanısı konulmuş veya tedavisi verilmiş hastalarda, IVF uygulaması sonrası hamilelik ve canlı doğum oranlarının düşük olduğunu bildirdi.

Çalışmanın baş araştırmacısı Anastasia Nyman Iliadou, bu sonuçlar doğrultusunda, depresyon ve anksiyetenin düşük hamilelik oranları ile ilişkili olabileceğini belirtti. Ancak; aradaki ilişkinin bir neden sonuç ilişkisi olarak değerlendirilemeyeceğini bildirdi. Çünkü yapılan çalışma randomize bir çalışma değil ve yaşam biçimi ve/veya genetik faktörler depresyon ve anksiyete ile de ilişkili olabileceğinden sonuçları kesin kanıt olarak kabul etmemek gerekiyor.

Kaynak: WebMD (http://goo.gl/kkfK7p)


Güncel Sağlık Bilgileri için Facebook Sayfamızı Beğenebilirsiniz. 


Anksiyete ve Depresyon IVF (Tüp bebek) Başarısını Düşürebilir Anksiyete ve Depresyon IVF (Tüp bebek) Başarısını Düşürebilir Reviewed by Op.Dr. Şafak YILMAZ BARAN - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı on 3/21/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.