Yaşlılarda Biyonik Kulak (Koklear implant) zihin fonksiyonlarını artırarak depresyonu azaltıyor

Koklear implant(biyonik kulak), iç kulakta meydana gelen sorunları gidermeye yarayan tıbbi bir cihazdır. İşitme cihazlarından farklı olarak sesi yükseltmek yerine, beyne ses sinyallerini göndermede sorun yaşayan kokleanın görevini üstlenir. Koklear implant sesi elektriğe dönüştürür ve işitme siniri vasıtasıyla beyne iletilmesini sağlar. 

Koklear implant her iki kulakta orta ya da ağır şiddette işitme bozukluğu olduğu durumlarda, işitme cihazından fayda göremeyenlerde uygulanır. Koklear İmplant, iç parça (elektrot) ve dış parça (konuşma işlemcisi, ara kablo, mıknatıslı bobin) olmak üzere iki parçadan oluşur. İç parça genel anestezi altında iç kulağa delik açılarak takılan bir protezidir. Dış parça (konuşma işlemcisi) ameliyattan bir ay sonra kulak arkasına yerleştirilir. Bir mikrofon sesi yakalar, dijital koda dönüştürür ve implanta iletir. İmplant kokleada bulunan işitme sinirini uyararak, elektrik akımına dönüşen sesi beyne gönderir. Hastalar bu sayede sesleri algılamaya başlarlar.

JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery dergisinin 2015 mart sayısında yayınlanan ve koklear implant kullanan yaşlı hastaların duygusal ve düşünme kapasitelerini araştıran çalışma, implantların duymayı iyileştirdiği kadar beyin fonksiyonlarına da katkıda bulunduğunu gösterdi. İşitme kaybı nedeni ile cihaz kullanan yaşlılarda depresyonun nadir görüldüğü ve zeka kapasitelerinin daha iyi olduğu bilinmekte. Bu son çalışma implantların da benzer olarak kişilerin zeka kapasitelerini ve ruh hallerini düzelttiğini gösterdi. 

Araştırma New York’taki Lenox Hill Hastanesi’nde yaşları 65-85 yaş arasında değişen 94 hastada yapıldı. Hastalar koklear implant takılması öncesi, takıldıktan 6 ve 12 ay sonrasında değerlendirildi. Araştırmacılar koklear implantın sessiz ve gürültülü ayarlarda konuşma algısını artırdığını, daha iyi bir hayat kalitesi sağladığını, daha düşük depresyon oranları ile birlikte düşünme becerisini geliştirdiğini tespit etti.

Çalışmada yer alan isimlerden Dr. Ian Torper , koklear implantın işitme kaybını düzeltmesi yanında bilişsel yetiyi arttırmasını da sağladığını ve bunun sebepleri ile ilgili yeni çalışmalar yapılması gerektiğini bildirdi. Koklear implantın ileri yaş hastalarda işitme ile birlikte, duygusal durumu da düzelttiği, implant uygulaması öncesi hastaların %41’inde depresyon bulguları mevcutken, uygulama sonrasında bu oranın %24’e düştüğü gözlendi. Ayrıca koklear implant uygulamasından 6 ay sonra düşünce ve algı yeteneklerinde de gelişme sağladığı gösterildi.

Sonuç olarak araştırmacılar, çalışmanın işitme rehabilitasyonu için kullanılan koklear implantın ileri yaş hastalarda idrak etmeye ilişkin yeteneklerde de gelişme sağladığı, bu nedenle ciddi seviyede işitme kaybı olan hastalarda, başka tıbbi riskler yoksa sadece ileri yaş nedeni ile koklear implant yerleştirilmesinden kaçınılmaması gerektiğini önerdiler.


Kaynak: JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery 


Yaşlılarda Biyonik Kulak (Koklear implant) zihin fonksiyonlarını artırarak depresyonu azaltıyor Yaşlılarda Biyonik Kulak (Koklear implant) zihin fonksiyonlarını artırarak depresyonu azaltıyor Reviewed by Op.Dr. Hacer Baran - KBB Uzmanı on 2/04/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.