Testosteron tedavisi ileri yaşlarda cinsel gücü artırıyor.

yaşlılarda testosteron tedavisi cinsel gücü artırıyor
Erkeklerde, artan yaşla birlikte testosteron seviyelerinde düşme gözlenir. Hipofiz ya da testis hastalığı olan erkeklerde düşük testosteron seviyeleri nedeniyle görülen birçok semptom, yaşlanan erkeklerde de görülmeye başlar. Bu semptomlar, enerji, hareket ve cinsel işlevde azalmadır. Semptomlarda görülen bu paralellik, yaşlanan erkekteki testosteron düşüklüğü sonucunda oluşabileceğini düşündürmektedir.

Ancak daha önce yapılmış ve 65 ve üzeri yaştaki erkeklerde testosteron tedavisinin faydalarını araştıran çalışmalar şüpheli sonuçlar vermiştir. Bu çalışmalarda testosteron tedavisi kas kütlesini artırması ve yağ kitlesini azaltmasına rağmen; fiziksel performans, cinsel işlev ve enerji üzerindeki etkileri tutarsız olmuştur.

2004 yılında toplanan Amerikan Tıp Enstitüsü panelinde, yaşlanan erkeklerde testosteron tedavisinin faydalı olduğuna dair yeterli kanıt bulunamadı. Testosteron düşüklüğü ile birlikte yaşlanma dışında hiçbir şikayeti olmayan erkeklerde testosteron tedavisinin nasıl sonuç vereceğini araştıran çalışmaların düzenlenmesi önerildi. Testosteron Çalışmaları bu öneri sonrası dizayn edildi.

Testosteron tedavisinin uzun dönem kullanımda gelişebilecek olan kalp krizi ve felç olasılığını araştırmadan önce, testosteron tedavisinin faydalı olduğunun kanıtlanması gerekiyordu. Testosteron çalışmalarında tedavinin potansiyel riskleri ele alınmadı, sadece bu tedavinin yaşlanan erkekte ne gibi faydalar sağlayacağı araştırıldı.

Testosteron çalışmaları, Pennsylvania Üniversitesinden Dr. Peter J Snyder ve meslektaşları tarafından New England Journal of Medicine dergisinde of 18 Şubat’ta yayınlandı.

Her üç Testosteron Çalışmasında (Cinsel işlev araştırması, Fiziksel fonksiyon araştırması, Canlılık araştırması), testosteron seviyeleri 275ng/dl’den daha düşük ve hipoandrojenizm semptomları olan, 65 yaş ve üzeri 790 erkeğe bir yıl süre ile testosteron içeren jel ya da plasebo jel verildi. Sonuçlar, bir yıl süre ile testosteron tedavisi uygulamasının cinsel işlev, ruh hali, depresyon belirtileri ve de muhtemelen yürüme mesafesini iyileştirirken, yaşama gücü/canlılık üzerine etkisi olmadığını gösterdi

Cinsel fonksiyon, fiziksel fonksiyon ve canlılık üzerine etkilerin araştırıldığı çalışmalara katılan erkeklerin hepsinde katıldığı araştırmanın konusu ile ilgili yetersizlik mevcuttu. Ayrıca çalışmadaki erkeklerin %72’si hipertansiyon ve Obezite hastasıydı , %15’i ise kalp krizi geçirmişti.

Çalışmalarda verilen tedavi ile 65 yaş üzeri erkeklerin %91’inde testosteron düzeyleri, 19-40 yaş erkeklerdeki testosteron seviyelerine çekildi. Yani yaşlı erkeklerin testosteron seviyeleri genç erkeklerin seviyelerine yükseltildi. Bunun sonucunda,

  • Cinsel işlem araştırmasında: erkeklerde cinsel istekte ve ereksiyonda (sertleşmede) ciddi düzelmeler tespit edildi. 
  • Fiziksel Fonksiyon araştırmasında: sadece bu gruptaki erkeklerin değerlendirilmesinde istatiksel anlamlı fark bulunmasa da tüm gruplar analiz edildiğinde 6 dakikalık yürüme mesafesinde tedavi verilen grupta en az 50 metrelik iyileşme görüldü.
  • Canlılık araştırmasında: Anketler ile yapılan sorgularda, tedavi alan ve almayan gruplar arasında anlamlı farklar görülmese de, testosteron tedavisi alan grupta, ruh halinin biraz daha iyi olduğu ve depresyona yatkınlığın daha az görüldüğü rapor edildi
Araştırmalarda testosteron tedavisinin, prostat ile ilgili ya da kardiyovasküler sebeplere bağlı kalp krizi, inme veya ölüm gibi istenmeyen sonuçlara neden olmadığı anlaşıldı.

Bu araştırmaların sonuçları testosteron tedavisinin faydaları hakkında bilgi verse de, tüm olası faydaları anlamak için diğer dört araştırmaların sonuçlarının da beklenmesi gerekir. Tedaviye bağlı gelişebilecek yan etkilerin net anlaşılması için ise çok daha uzun süreye ihtiyaç var. Bu araştırmaların sonuçları erkeklerde yaşlanma ile gelişen bir çok sorunun testosteron tedavisi ile çözümünü mümkün kılabilir.


Kaynak: Medscape (http://www.medscape.com/viewarticle/858984?src=rss#vp_2)

Çalışma Linki: NEJM (http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1506119)

Testosteron tedavisi ileri yaşlarda cinsel gücü artırıyor. Testosteron tedavisi ileri yaşlarda cinsel gücü artırıyor. Reviewed by Dr. Caner Baran on 2/20/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.