Yeni çalışmaya göre sezeryan sonrası yara enfeksiyonunu azaltmak mümkün !!!

sezaryen ameliyatı sonrası yara enfeksiyonu
Sezeryan ameliyatı hem ülkemizde hem de dünyada her geçen gün daha fazla tercih edilen doğum yöntemi olmaya başladı. Bu artışın sebeplerini bir yana bırakacak olursak, normal doğuma göre sezeryanın en büyük dezavantajı, karnın alt bölgesinde yaklaşık 10 cm’lik bir yaranın olmasıdır. Annelerin bebeklerine en yoğun ilgiyi göstermeleri gereken dönemde, yaranın ağrısı fiziksel kısıtlılığa neden olduğu gibi, yaranın düzelmesi de yaklaşık bir hafta sürebilir.

Yaranın düzelmesini geciktirebilecek en önemli nedenlerden bir tanesi, bu bölgede enfeksiyon gelişmesidir. Yara yeri enfeksiyonu olarak adlandırılan bu durum, hem hekim hem de hasta için can sıkıcıdır. Enfeksiyon gelişmesini engellemek için alınabilecek çeşitli önlemler mevcuttur.

Sezeryan sırasında cildin antiseptik ajanlar ile yeterli süre ve genişlikte temizliği bu önlemlerden en önemlisidir. Temizlik sırasında kullanılacak antiseptik sıvının çeşidi, gelişebilecek yara enfeksiyonlarını önlemede en önemli etkendir.

Tıbbi dergiler arasında önem ve prestij açısından birinci sırada olan New England Journal of Medicine (NEJM) dergisinin, 2016 Şubat sayısında yayınlanan araştırma bu sorunun cevabını aradı. Çalışma, Washington Üniversitesi Tıp Fakültesinden Dr. Methodius G. Tuuli önderliğinde yapıldı. 

2011 ve 2015 yılları arasında sezeryan yöntemi ile doğum yapan toplam 1147 bayan iki gruba ayrılarak, bir grupta klorheksidin-alkol (572 hasta) diğer grupta ise iodine-alkol (575 hasta) karışımı, ameliyat öncesi cilt antiseptiği olarak kullanıldı.

Çalışmanın sonuçlarına göre sezeryan sonrası cerrahi bölge enfeksiyonu, iodine kullanılan grupta daha fazla görüldü:
  • Iodine grubunda %7,3 - klorheksidin grubunda %4

Yüzeyel ve derin yara enfeksiyonları da iodine kullanılan grupta daha fazla bulundu:
  • Yüzeyel yara enfeksiyonu: iodine %4,9 - klorheksidin %3 
  • Derin yara enfeksiyonu; iodine %2,4 – klorheksidin %1

Yan etkiler ise her iki antiseptik ajan için benzer oranlarda gözlendi.

Sezeryan sonrası hem hekim, hem de hasta için can sıkıcı sonuçları olan cerrahi yara yeri enfeksiyonun önlenmesinde, kullanılacak antiseptik solüsyonun dahi önemi büyüktür. Bu çalışmanın sonuçları, sezeryan sırasında cerrahi alan temizliği için klorheksidin kullanılmasının yara enfeksiyonunu azaltacağını göstermektedir.

Yeni çalışmaya göre sezeryan sonrası yara enfeksiyonunu azaltmak mümkün !!! Yeni çalışmaya göre sezeryan sonrası yara enfeksiyonunu azaltmak mümkün !!! Reviewed by Op.Dr. Şafak YILMAZ BARAN - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı on 2/08/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.