Seeding (tohumlama); sezaryenla doğumda yeni eğilim !

İngiltede’ de sezaryen ile doğum sırasında vajinal seeding prosedürünü talep eden ailelerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Annenin vajinal salgılarının bebeğe sürülme işlemi olan seeding yönteminin faydası hakkında yeterli kanıt yok ve bebekte ciddi enfeksiyonlara yol açabilir.

Vajinal seeding yöntemi, annenin vajinal bölgesinden steril bez yardımıyla akıntı alınması ve sezaryen doğumdan kısa bir zaman sonra, yenidoğan bebeğin ağzına, yüzüne ve gözüne sürülmesi işlemidir. İngiltere’de her 4 bebekten 1’i sezaryen ile doğuyor. Bu pratiği uygulayan bayanlar, normal doğumda bebek doğum kanalından geçerken alacağı faydalı bakterileri kaçırmak istemedikleri için tercih ediyor. Tohumlama işlemi sayesinde bebeklerin bu bakterilere sahip olması ve ileri zamanda astım, besin alerjileri ve saman nezlesi gibi hastalıklarına yakalanma riskinin azalması umut ediliyor.

British Medical Journal (BMJ) dergisi editörü Dr Aubrey Cunnington’ ın görüşüne göre, vajinal seeding yönteminin fayda ve zararları hakkında henüz kanıta dayalı yeterli veri yok, bu yüzden sağlık profesyonellerinin hastaları bu yönde cesaretlendirmesi veya bu işlemi tavsiye etmesi doğru değil.

Dr Cunnington, bu işlem için İngiltere'de hastaneye başvuran hamile kadınlar arasında talebin arttığını belirtiyor. Anne adayının da kendinde olduğunu bilemeyeceği grup b streptekok, klamidya, gonore ve herpes simplex virus gibi zararlı bakterilere ( her 4 kadından biri taşır) bağlı ciddi infeksiyonlar bebeğe taşınabilir. Dr Cunnington, Seeding yöntemini sağlık profesyonellerinin uygulamamasını öneriyor.

Sezaryen ile doğan bebeklerin, ileriki yaşlarında obezite, alerji ve otoimmun hastalıklara yakalanma ihtimalinde hafif bir risk artışına dair bazı kanıtlar mevcut. İnsanlar, bakterilerin bebeğe transferi ile sezaryen doğuma bağlı risklerin arasında bir bağlantı kurabiliyor ve bakteri transferinin faydalı olabileceğini düşünüyorlar. Ancak bilinemeyen nokta annedeki enfeksiyonların da bebeğe transfer edilebileceği. Belki de bir anlamda sezaryen doğum ile bebekler de bu infeksiyonlardan korunabilmektedir.

Henüz vajinal seeding’in faydası ile ilgili çalışma yok. Vajinal seeding işleminin bebeğin barsak bakterilerini değiştirebileceği ile ilgili devam eden bir çalışma mevcut ve bu çalışmada öncellikle anneler kendilerinde ciddi bakteriyel enfeksiyon olup olmadıkları ile ilgili testlerden geçiriliyorlar.

Son olarak Dr Cunnington‘ ın görüşüne göre, annelerin vajinal seeding yöntemi üzerinde düşünmek yerine, bakteri florası oluşumu üzerinde çok daha fazla etkisi olduğu bilinen, emzirme ve gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınması bebek için çok daha yararlı olacaktır.


Kaynak: BMJ 2016;352:i227 (http://www.bmj.com/content/352/bmj.i227)


Seeding (tohumlama); sezaryenla doğumda yeni eğilim ! Seeding (tohumlama); sezaryenla doğumda yeni eğilim ! Reviewed by Op.Dr. Şafak YILMAZ BARAN - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı on 2/29/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.