Servetiniz sağlığınıza düşman mı? İflas etmek kalp krizi ihtimalini artırıyor!!!

Sağlık herkes için çok önemli bir servettir. Bunu anlatan en güzel söz ise Kanuni Sultan Süleyman'a ait olan 'halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi' sözüdür. Sağlığımız bu kadar önemliyken, sahip olduğumuz varlıklar ve para, sağlığımızı nasıl etkiliyor. Tabi maddi durumu iyi olanların, daha iyi sağlık koşullarına sahip olması herkese mantıklı geliyor. Peki, insanlar servetlerini kaybederlerse, sağlıklarını da kaybederler mi?

Kanada'da yapılmış olan çalışmada, toplumdaki bireysel iflas oranı ile kalp krizi oranı arasında bağlantı araştırılmış. Araştırmanın sonuçları da başlığı kadar ilginç. 13 Ocak 2016'da BMC Public Health dergisinde yayınlanan çalışmada 2002 ile 2009 yılları arasında Kanada'daki 1155 bölgede toplam ve yıllık bireysel iflas ve kalp krizi oranları incelenmiş.

Yapılan istatistiksel çalışma sonucunda yıllık olarak bir bölgede iflas eden kişi sayısı toplamda 100 artınca, bir sonraki yıl o bölgede kalp krizi geçiren kişi sayısında ortalama 1.5 artış olduğu görülmüş. Veriler tersten incelendiğinde, bir bölgedeki kalp krizi sayısı toplamda 100 artış gösterdiğinde, bir sonraki yıl kişisel iflas sayısı 7 artış göstermiş. İstatistiksel olarak anlamlı bulunan bu sonuçlara araştırmacıların yorumu, bir bölgedeki kalp krizi sayısının artışı yüksek oranda ekonomik ve finansal strese neden olan iflaslar sonucunda olabileceği ve bunun tersinin de doğru olduğu şeklinde olmuş.

Çalışma sonuçlarına bilimsel ve istatistiksel olarak bir çok eleştiri getirilebilir. Çok farklı nedenlere bağlı olabilecek böyle bir konuda, bölgelerdeki kalp krizi sayısının artışını sadece iflaslara bağlamak, diğer nedenlerin önemini azaltmaz. Diğer yandan kalp krizi etyolojisinde kronik stresin rol oynayabileceği gerçeği de akılda tutulmalıdır.

Sonuç olarak sağlığın her şeyden önce geldiğini unutmadan, kaybedilen paranın tekrar kazanılabileceğini, ancak sağlık kaybedildiğinde bunun geriye dönüşü olmayan bir yol olduğu gerçeğini, herkesin zihninin bir köşesine yerleştirmesi dileğiyle...

Kaynak : BMC Public Health ( http://goo.gl/DVqzsl )


Güncel sağlık bilgileri için saglikrehberiniz.com
Servetiniz sağlığınıza düşman mı? İflas etmek kalp krizi ihtimalini artırıyor!!! Servetiniz sağlığınıza düşman mı? İflas etmek kalp krizi ihtimalini artırıyor!!! Reviewed by Dr. Caner Baran on 2/03/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.