Sepsis ve Septik Şok tanımları yenilendi !

sepsis, septik şok,  qSOFA, SCCM, sepsis tanım
Sepsis ve septik şok tanımları son 2001 yılında gözden geçirilmişti. Hücresel biyoloji, biyokimya, immunoloji gibi bir çok alanda yaşanan kayda değer gelişmeler, tanımların tekrar değerlendirilme ihtiyacını doğurdu.

Yeni tanımlamalar, Orlanda-ABD'de düzenlenen 45. Yoğun Bakım Kongresi'nde sunularak 23 Şubat'ta JAMA dergisinde yayınlandı.

Sepsis; 'İnfeksiyona karşı düzensiz konak yanıtı sonucunda gelişen, hayati tehdit eden organ disfonksiyonu' olarak tanımlandı.

Septik Şok: 'Mortaliteyi oldukça artıran, özellikle ağır dolaşımsal, hücresel ve metabolik anormalliklerle seyreden sepsis alt grubu' olarak tanımlandı.
quickSOFA yada qSOFA (quick sepsis-related organ failure assessment) olarak adlandırılan tanısal yönergenin, hastalardaki sepsis riskinin belirlenmesi için kullanılması önerildi. Bu yönerge, sepsis açısından hastada aşağıdaki bulguların bulunması halinde, doktoru sepsis varlığını göz önünde bulundurmaya yönlendiriyor.
  • Mental durum değişikliği
  • Sistolik kan basıncının 100 mmHg altına düşmesi
  • Solunun sayısının dakikada 22'den fazla olması

Bu bulgulardan en az ikisinin hastada görülmesi halinde, hastanın organ yetmezliği açısından değerlendirilmesi öneriliyor.

Septik şok, komplikasyonlarının daha ağır olması ve hastadaki ölüm riskinin daha yüksek olması nedeni ile sepsisten ayrılıyor. Septik şok tanısının konulması için önerilen iki klinik kriter ise ;
  • Ortalama Arteryal Basıncı (MAP) ≥65 mm Hg şeklinde sürdürebilmek için vazopressor desteği gerektiren sürekli hipotansiyon
  • Yeterli volum desteğine rağmen kan laktat düzeyinin >2 mmol/L olması
olarak belirlendi.


Kaynaklar:

  1. SCCM (Society of Critical Care Medicine) Sepsis Definitions 
  2. JAMA. 2016;315(8):775-787. doi:10.1001/jama.2016.0289.
  3. Medscape
Sepsis ve Septik Şok tanımları yenilendi ! Sepsis ve Septik Şok tanımları yenilendi ! Reviewed by Unknown on 2/26/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.