Psikolojik ve Fizyolojik Stres Erken Doğuma Neden Olabilir !!!

stres erken doğum
Gebeliğin ikinci yarısını daha stresli geçiren annelerde, stres hormonu olarak bilinen kortizol seviyelerinin daha yüksek olduğu ve erken doğum riskinin arttığı belirlendi.

Colorado Üniversitesi’nde Camille Hoffman ve arkadaşları ; Obstetrik ve Jinekoloji Dergisi Mart 2016 sayısında konuyla ilgili prospektif çalışmalarını yayınladılar. Erken doğum yapma oranı % 12 olan 92 hasta çalışmaya alındı. Çalışmada, fizyolojik stresin psikolojik stres ile ilişkili olduğu ve her ikisinin de erken doğuma neden olduğu gösterildi. Ortalama algılanan stres skalası, kaygı envanteri ve depresyon skalalarını içeren testler gebelere 16, 22, 28, 34 ve 40. gebelik haftalarında uygulandı.

Çalışmacılar ayrıca,annenin saç kortizol düzeylerini ölçtüler , gebeliğin seyri boyunca, özellikle de son 3 aylık periyodda yüksek saptadılar. 16. Haftada (2. Trimester) artmış stres, artmış kortizol ölçümü ve erken doğumla ilişkili bulundu. 2. Trimesterde kortizol düzeyi arttıkça, prematüre doğum riski artıyor.

Bunun yanında, birinci ve üçüncü trimesterdeki artmış kortizol seviyelerinin erken doğuma bir etkisi yok.

Çalışmada, anne saçında kortizol düzeyleri eğitim düzeyi, evlilik durumu, doğum şekli, saç yapısının dağılımı ve saç rengine göre değişiklik gösterebilir. Ancak bu faktörler ile anne saç kortizol seviyeleri arasında bir ilişki bulunmadı.

Erken doğum yapanlarda, zamanında doğum yapanlara göre, 2. Trimesterde anlamlı bir kortizol yüksekliği mevcut.

Erken gebelikte stres faktörlerini belirleyip hafifletmek, fizyolojik stresi azaltıp, erken doğumları da bu sayede azaltacaktır. Hamilelikte stresi azaltmak için, sağlıklı beslenme, düzenli uyku, egzersiz, sorunların paylaşımı, yaşam stili değişiklişikleri, hekiminizden endişelerinize yönelik yardım ve gerektiğinde psikiyatri uzmanından destek alabilirsiniz.Kaynak:  Medscape

Çalışma Linki: Pubmed Psikolojik ve Fizyolojik Stres Erken Doğuma Neden Olabilir !!! Psikolojik ve Fizyolojik Stres Erken Doğuma Neden Olabilir !!! Reviewed by Op.Dr. Şafak YILMAZ BARAN - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı on 2/10/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.