Peyroni hastalığında topikal kullanılan H-100 kodlu ilacın ilk sonuçları yayınlandı.

Peyronie hastalığının yarattığı sorunlardan şikayetçi olan erkek sayısı giderek artıyor. Ancak peyroni hastalığı tedavisi medikal yöntemleri henüz istenilen seviyede değil. Peyronie ameliyatı, hastaların sadece küçük bir kısmında tercih edilen yöntem olduğu için yeni ilaç çalışmaları hızla devam ediyor.

Yakın zamanda Peyronie hastalığı tedavisi için Collagenase Clostridium Histolyticum (Xiaflex) Amerikan ilaç ve gıda idaresinden (FDA) onay aldı. Şimdi ise H-100 kod adıyla çalışmaları sürdürülen ilacın ilk sonuçları yayınlandı.
International Journal of Impotence Research dergisinde 26 Aralıkta yayınlanan çalışmanın sonuçları, yeni geliştirilen ilacın Peyronie Hastalığının tedavisinde umut vaat edici olduğunu gösteriyor.

Çalışmada kullanılan H-100, nicardipin, superoksit dismutaz ve emu yağı karışımından oluşuyor. Peyronie Hastalığının akut fazında kullanılan bu ilaç, yapılan çalışmada 22 hasta üzerinde denenmiş. Prospektif, randomize çift kör, plasebo kontrollü olarak dizayn edilen çalışmada ilk üç ay 11 hasta plasebo diğer 11 hasta H-100 tedavisi almış. Sonraki 3 ayda ise tüm hastalar H-100 tedavisi uygulanmış. Altı ayın sonunda H-100 tedavisi alan hastalarda eğrilikte %40,8 ağrıda ise %85,7 düzelme görülmüş. Plasebo hastalarında ise bu parametrelerde herhangi bir düzelme izlenmemiş. 

Hastaların bir kısmında hafif cilt kızarıklığına neden olan H-100 tedavisinin ilk sonuçları, diğer ilaçlarla karşılaştırılabilir veriler sunuyor. Henüz deneme aşamasında olan bu ilacın, daha geniş bir grupta yapılacak çalışmalarda vereceği sonuçlar, Peyronie Hastalığı nedeni ile sıkıntı çeken hastalar için yeni ve etkili bir medikal tedavi yönteminin kullanıma sunulmasını sağlayabilir.


Kaynak : Int J Impot Res.


Peyroni hastalığında topikal kullanılan H-100 kodlu ilacın ilk sonuçları yayınlandı. Peyroni hastalığında topikal kullanılan H-100 kodlu ilacın ilk sonuçları yayınlandı. Reviewed by Dr. Caner Baran on 2/04/2016 Rating: 5

1 yorum:

  1. Peyroni Hastalığı medikal tedavisinde henüz tam iyileşme sağlayan bir ilaç yok. FDA onayı alan Xiaflex ilacı hastaların küçük bir kısmında düzelme sağlıyor ve fiyatı çok yüksek. Bu yazıda bahsedilen ilaç karşımı ise aslında daha önce denenmiş ilaçlar. Aslında çok umut vaad etmiyor

    YanıtlaSil

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.