Soğuk algınlığı (Nezle) ne zaman sinüzite dönüşür?

sinüzit nezle
Soğuk algınlığı virüslerin neden olduğu bir enfeksiyondur. Burunda tıkanıklık ve akıntı, geniz akıntısı, baş ağrısı, halsizlik ile birlikte gözlenir. Öksürük ve orta seviyede ateş şikayetleri de olabilir.

İlaç tedavisi, şikayetleri azaltmada yardımcı olur. Örneğin dekonjestan denilen sprey ve hap formu bulunan ilaçlar burundan akıntıyı ve burun tıkanıklığını azaltabilir. Ağrı kesici ilaçlar ateş ve baş ağrısı şikayetleri için yardımcıdır. Öksürük şurupları yine destekleyici olarak kullanılabilir.

Nezle tipik olarak birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Bazen de nezle burun içinde şişliğe neden olarak sinüslerden gelen akıntının tıkanmasına ve sinüs enfeksiyonunun gelişmesine neden olur. Eğer göz çevrenizde ve yüzünüzde ağrı gelişmişse, koyu kıvamlı sarı ya da yeşil akıntı bir haftadan uzun sürüyorsa doktorunuza başvurmanızda fayda vardır.

Sinüs enfeksiyonu sinüslerin inflamasyonu veya şişliği sonucu meydana gelir. Normalde hava ile dolu olan sinüslerde tıkanıklık olursa sıvı ile dolmaya ve bu sıvı içinde bakteriler gelişmeye başlar. Bunun sonucunda da sinüzit gelişir.

Sinüzit hastalığının belirtileri koyu kıvamlı, sarı-yeşil, kötü kokulu akıntı; yüz bölgesinde ve göz çevresinde basınç ve ağrı, burun tıkanıklığı, burundan genze doğru akıntı, soğuk algınlığı halinin geçmemesi veya daha da kötüleşmesi, ateş ve öksürük olarak sıralanabilir. Benzer şikayetler nezle ile de birlikte izlenebilir. Fakat eğer bu şikayetler 10 günün üzerinde seyrediyorsa sinüs enfeksiyonu geçiriyor olma ihtimaliniz yüksektir.

Sinüs kanallarında tıkanıklık yapan herhangi bir durum sinüs enfeksiyonu gelişmesine neden olabilir. Soğuk algınlığı, bahar nezlesi gibi alerjik durumlar, non-allerjik rinit (alerji benzeri şikayetler ile seyreden bir hastalık), burun polibi, burun kemiğinde eğrilik bu sebepler arasında sayılabilir.

Tanı aşamasında burnun fizik muayenesi, kamera ile değerlendirilmesi, sinüs grafisi veya sinüs tomografisi gerekli olabilir. Tedavi için eğer şikayetleriniz 10 günün üzerinde devam ediyorsa antibiyotik kullanımı gerekebilir. Dekonjestan ilaçlar burun ve sinüs içerisindeki şişlikte azalmayı sağlar. Buhar ve sıcak banyo koyu kıvamlı akıntının atılmasına yardımcı olur. Nazal salin yıkama suları burundaki koyu kıvamlı akıntının burun ve sinüslerden uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Bu tedavi ile gerilemeyen sinüs enfeksiyonlarında uzun dönem antibiyotik tedavisi veya cerrahi tedavi gerekebilir.

Soğuk algınlığı veya sinüs enfeksiyonu için ne zaman doktoru aramalıyım?

Çoğu nezle herhangi bir tedavi uygulanmadan kendiliğinden geçer. Eğer yüz ve göz çevresinde ağrı, 1 haftadan uzun süren koyu kıvamlı, sarı yeşil akıntı, ateş şikayeti varsa doktorunuzla görüşmenizde fayda var.Kaynak: WebMDSoğuk algınlığı (Nezle) ne zaman sinüzite dönüşür? Soğuk algınlığı (Nezle) ne zaman sinüzite dönüşür? Reviewed by Op.Dr. Hacer Baran - KBB Uzmanı on 2/09/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.