Güncel Sağlık Bilgileri: Mide koruyucu ilaçların bir zararı daha bulundu !

Mide koruyucu ilaçların bir zararı daha bulundu
Mide koruyucu ilaçların tehlikeleri ile ilgili her gün başka bir araştırma sonucu yayınlanıyor. Daha önce sitemiz de mide koruyucu ilaçların böbrek yetmezliği yapabildikleri ile ilgili haberi vermiştik. Mide koryucu ilaçlar böbrek yetmezliği yapabilir! başlıklı haberi buradan okuyabilirsiniz.

JAMA Neurology dergisinde yayınlanan son araştırma ise, her gün belki de binlerce kez reçete edilen bu ilaçların başka bir tehlikesini ortaya koydu. Proton pompa inhibitörü olarak bilinen mide koruyucu ilaçların bunamaya neden olabileceğini iddia eden çalışma Almanya’da yapıldı.

2004-2011 yılları arasında ileriye dönük gözlem çalışması şeklinde dizayn edilen çalışmanın istatiksel analizi Ağustos-Kasım 2015 süresince yapıldı.

Mide koruyucu olarak, omeprazol, pantoprazol, lansoprazol, esomeprazol ve rabeprazol etken maddeli ilaçlar çalışmada değerlendirildi. Toplamda 73.679 kişinin kayıtlarının incelendiği araştırmada, düzenli olarak mide koruyucu ilaç kullananlarda bunama riskinin ciddi oranda arttığı gösterildi.

Mide koruyucu ilaçların (proton pompa inhibitörleri) gerçek ihtiyaç dışında kullanılmaması, bunama riskini azaltabilir. Bu ilaçları kullanan kişilerin, kullandıkları ilacın risklerini iyi bilerek sadece gerektiği hallerde ve kısa süreyle ilaç kullanmaları önerilmektedir. Maalesef, ilaç kullanımı konusundaki bilinçsizlik neticesinde, yanlış kullanılan ilaçlar arasında ön sırada olan mide koruyucular, zararları bilinmeden, hemen her hasta tarafından talep edilmekte ve reçetelere girmektedir. Gastrit, ülser ve reflü gibi hastalıklarda kullanılan bu ilaçları, tedaviniz bittiği gibi bırakın.

Çalışmada incelen ilaçların ülkemizde sık kullanılanlarının ticari adları;

Omeprazol (Losec, Emeprol, Omeprazid, Prosek)

Pantoprazol (Pantpas, Pandev, Panthec, Panto, Protonex, Pulcet)

Lansoprazol (Lansor, Lanzedin, Aprazol, Degastrol, Vogast)

Rabeprazol (Pariet, Rabby-D, Rabelis)

Esomeprazol (Nexium)

Özetlemek gerekirse, yukarıda listelenen ilaçlardan popüler olan Nexium, Losec, Lansor, Rabby D kullananlar, bunama açısından da risk altında. Tabi bu risk sadece bu ilaçlarla sınırlı değil. Bu gruptaki tüm ilaçlarda az yada çok risk mevcut. Bu nedenle bu ilaçları gereksiz kullanmamak en iyi yöntem gibi görünüyor.


Kaynak: JAMA Neurology
(http://archneur.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=2487379)


Güncel Sağlık Bilgileri
 sitesi SaglikRehberiniz.com


Güncel Sağlık Bilgileri: Mide koruyucu ilaçların bir zararı daha bulundu ! Güncel Sağlık Bilgileri: Mide koruyucu ilaçların bir zararı daha bulundu ! Reviewed by Unknown on 2/17/2016 Rating: 5

1 yorum:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.