Meme Kanseri ile Tiroid kanseri arasındaki korkutan bağlantı

Meme kanseri tanısı konulmuş kadınlarda tiroid kanseri oranları beklenenin üzerinde bulundu. Aynı şekilde tiroid kanseri tanısı alanlarda da, meme kanseri görülme ihtimali daha yüksek tespit edildi.

Bu bağlantı yapılan çalışmalardaki bir hesaplama hatasına bağlı olabileceği gibi, ortak hormonal risk faktörleri, tedavinin etkisi ve genetik yatkınlığa bağlı da olabilir. Ancak son yapılan çalışma bu iki kanserden birisine yakalanan kişide diğer kanserin gelişme riskinin arttığını gösteriyor. Her iki kanser türünde de tedavi ile başarılı sonuçlar elde edilmesi ve sağkalım oranlarının artması, gelişebilecek ikinci bir kanserin zamanında anlaşılması ve uygun şekilde tedavisi için öncelikle doktorların böyle bir riskin farkında olmasını gerektiriyor.

Meme Kanseri ve Tiroid KanseriSarah M. Nielsen ve ekibi tarafından yapılan ve Cancer Epidemiol Biomarkers Prev dergisinin, 2016 Şubat sayısında yayınlanan bu çalışmada, meme kanseri sonrası görülen tiroid kanserleri ve tiroid kanserleri sonrası görülen meme kanseri oranları araştırıldı. Sonuçlar meme kanseri olanlarda tiroid kanseri riskinin, tiroit kanseri olanlarda da meme kanser riskinin normal insanlara göre anlamlı düzeyde arttığını gösterdi.

Bulunan sonuçlara bu iki kanserden birisi geliştiği durumlarda ilerleyen zamanda diğerinin de gelişme ihtimali artıyor. Bu nedenle meme veya tiroit kanseri tanısı almış kişilerin tedavi sonrası tamamen normale dönmüş olsalar bile bu iki organda gelişebilecek ikinci bir kansere karşı mutlaka doktor kontrolüne girmeleri öneriliyor.


Kaynak: Cancer Epidemiol Biomarkers Prev February 2016 25; 231 (http://cebp.aacrjournals.org/content/25/2/231.short)


Meme Kanseri ile Tiroid kanseri arasındaki korkutan bağlantı Meme Kanseri ile Tiroid kanseri arasındaki korkutan bağlantı Reviewed by Unknown on 2/15/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.