Fazla uyumak, coğrafik atrofi ve yaş bağımlı maküler dejenerasyon ile bağlantılı bulundu.

coğrafik atrofi, maküler dejenerasyon
Bu makale sağlık profesyonelleri için düzenlenmiştir.
Çok fazla ya da çok az uyumak, kardiyovasküler hastalıklar, Tip 2 Diyabet, Hipertansiyon ve total mortalite artışı ile bağlantılıdır. Bu çalışmada, uyku paterni ile yaş bağımlı maküler dejenerasyon arasındaki bağlantı incelenmiştir.

Çalışmada, retina incelemesine giren 1003 hastanın, prospektif olarak uyku kayıtları incelenmiştir. Her hasta göz muayenesine alınmış ve modifiye Wisconsin yaş bağımlı makülpati sistemine göre derecelendirilmiştir. Yaş bağımlı maküler dejenerasyon ile uyku saatleri istatiksel olarak karşılaştırılmıştır.

Multivariable analizde uyku saatleri, yaş bağımlı maküler dejenerasyon ile bağlantılı bulunmamıştır. Ancak uyku süresinin 8 saatin üzerinde olması coğrafik atrofi ile bağlantılı bulunmuştur.

Uzun uyku süreleri yaş bağımılı maküler dejenerasyona sekonder coğrafik atrofi ile bağlantılıdır.
Kaynak: Retina (February 2016 - Volume 36 - Issue 2 - p 255–258)

INCREASING SLEEP DURATION IS ASSOCIATED WITH GEOGRAPHIC ATROPHY AND AGE-RELATED MACULAR DEGENERATION


Khurana, Rahul N. MD; Porco, Travis C. PhD; Claman, David M. MD; Boldrey, Edwin E. MD; Palmer, James D. MD; Wieland, Mark R. MD
Fazla uyumak, coğrafik atrofi ve yaş bağımlı maküler dejenerasyon ile bağlantılı bulundu. Fazla uyumak, coğrafik atrofi ve yaş bağımlı maküler dejenerasyon ile bağlantılı bulundu. Reviewed by Unknown on 2/25/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.