Laboratuvar ortamında tamamen fonksiyonel sperm hücresi üretildi

Çinli Bilim adamları, 25 Şubatta Cell Stem Cell dergisinde yayınlanan çalışmalarında, laboratuvar ortamında, fare kök hücresinden,  tamamen fonksiyonel sperm hücresi ürettiklerini bildirdiler.

Araştırma ekibi, fare embriyonik kök hücrelerini kullandı. Bunları sperm benzeri hücreye dönüştürüp, yumurta hücresine enjekte ederek embriyo elden eden araştırmacılar, oluşan embriyolardan normal yapıdaki dişi farelere aktararak sağlıklı nesil elde ettiler.

Araştırmacılardan Jiahao Sha basın bildirisinde, laboratuvar ortamında üreme hücrelerinin yapay olarak üretilmesinin, 'üreme biyolojisinin en zor noktasının üstesinden gelindi' şeklinde yorumladı. 

Zooloji Enstitüsünden bir grupla birlikte çalışan araştırmacılar, öncelikle fare embriyonik kök hücrelerini, primordial kök hücrelere dönüştüren kimyasal bir kokteyl kullandılar. Daha sonra bu öncü hücreler, doğal ortamlarını taklit etmek için testiküler hücreler ve testosteron gibi hormonlara maruz bırakıldı. Bu sperm benzeri hücreleri fare yumurta hücresine enjekte edilerek oluşan embriyolar dişi fareler transfer edildi.

Erkek infertilitesi için çok önemli bir buluş olabilecek olan bu çalışmanın, insanlar üzerinde ki etkinliği ve güvenilirliği henüz kanıtlanmış değil. Eğer insanlar üzerindeki başarılar kanıtlanırsa, şu anda tedavi mümkün olmayan birçok erkek hastada fertilite sağlanabilir ve yardımcı üreme tekniklerinde yeni bir dönem başlayabilir.

Kaynak: HEALTHDAY

Çalışma Linki: Cell stem Cell 


Laboratuvar ortamında tamamen fonksiyonel sperm hücresi üretildi Laboratuvar ortamında tamamen fonksiyonel sperm hücresi üretildi Reviewed by Dr. Caner Baran on 2/25/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.