Rahim ağzı kanserinden (serviks kanseri) korunmada etkili bir silah: HPV aşısı

Amerika Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) verilerine göre, ABD’de yaklaşık Türkiye nüfusu kadar insan (79 milyon) Human Papilloma Virüs (HPV) enfeksiyonu taşıyor ve her yıl 14 milyon yeni enfeksiyon gelişiyor. Genital siğil olarak da bilinen HPV’nin çok sayıda yüksek riskli tipi mevcut. Bu yüksek riskli tipler, rahim ağzı, anüs, ağız-boğaz ve genital kanserlerin diğer türlerinden sorumludur.
  
ABD’de her yıl 27 bin kişiye HPV ile bağlantılı kanser tanısı konuluyor (Her 20 dakikada bir yeni kanser - çoğunlukla rahim ağzı kanseri).  Bu kadar farklı ve sık kansere neden olan HPV’nin aşısı mevcut ve insanları bu enfeksiyonda ucuz ve güvenilir bir şekilde koruyor. Bu karşılık dünya genelinde HPV aşısının kullanımı beklenenin altında. HPV aşısı, birçok farklı kanser türünü önlemede ciddi bir fırsat olmasına rağmen ne yazık ki az kullanılıyor. 

CDC’nin 2015 yılı raporlarına göre ABD’de, genç kızların %40’ı ve genç erkeklerin %21’i önerilen 3 dozluk HPV aşısını uyguluyor. Hedef bu oranları 2020 yılına kadar %80 düzeyine çıkarmak. HPV aşıları uygulanan tüm diğer aşılar gibi FDA tarafından güvenlik testlerini geçmiş ve lisans verilmiş. CDC 11 veya 12 yaşındaki tüm çocuklara 3 doz halinde HPV aşılaması öneriyor. 

HPV aşısı 9 yaşında uygulanabilir ve 13 yaşına kadar 3 dozunun tamamlanması gerekir. Erken yaşta uygulandığında daha etkili olan aşı 26 yaşını aşmamış bayanlara ve 21 yaşını aşmamış erkeklere de yapılabilir. HPV aşılaması gençlerde HPV enfeksiyonunu durdurmada ve HPV ile ilişkili kanserlerden korunmada en iyi yöntemlerden bir tanesidir. 

Rahim ağzı kanseri uygun aşılama ile önlenebilir bir kanserdir. Rahim ağzı kanserinden korunmada HPV aşısının doğru şekilde yapılması ve düzenli kontrollerin uygulanması gereklidir. 

Rahim ağzı kanserinden (serviks kanseri) korunmada etkili bir silah: HPV aşısı Rahim ağzı kanserinden (serviks kanseri) korunmada etkili bir silah: HPV aşısı Reviewed by Op.Dr. Şafak YILMAZ BARAN - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı on 2/06/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.