Hipertiroidizm meme kanseri riskini artırıyor

hipertiroidizm, meme kanseri
Danimarkalı araştırmacılar tarafından yapılan araştırmada tiroid hastalıkları ile meme kanseri arasındaki bağlantı araştırıldı. European Journal of Endocrinology dergisinde yayınlanan araştırma toplum kaynaklı kohort çalışması olarak planlandı.

Çalışmada 1978-2013 yılları arasında hipotiroidizm veya hipertiroidizm tanısı konulan tüm kadınların milli sağlık sistemindeki kayıtları incelendi. Meme kanseri açısından normal popülasyondaki risk ile hipotiroidizm veya hipertirodizim tanısı almış kadın hastalarda meme kanseri riski karşılaştırıldı. Tiroid hastalığı tanısı sonrasındaki 12 ayda meme kanseri tanısı almış hastalarda tanısal biasın engellenmesi için çalışma dışı bırakıldı.

Çalışmada hiptiroidizm tanısı almış 61873 kadının ve hipertiroidizm tanısı almış 80343 kadının kayıtları incelendi. Hipotirodizim tanısı için ortanca takip süresi 4,9 yıl, hipertiroidizm hastaları için 7,4 yıl olarak bulundu.

Hipertiroidizm olan hastalarda, genel popülasyona göre meme kanseri açısından hafif artmış risk tesbit edildi (SIR: 1.11, 95% CI: 1.07–1.16). Hiportiroidizm olan hastalada ise tersine meme kanseri açısından azalmış bir risk oranı görüldü (SIR: 0.94, 95% CI: 0.88–1.00).

Sonuç olarak hipertiroidizmi olan bayan hastalarda meme kanseri açısından artmış risk tesbit edilirken tersine hipotiroidizmi olan hastalarda ise meme kanseri açısından azalmış risk saptandı.


Hipertiroidizm meme kanseri riskini artırıyor Hipertiroidizm meme kanseri riskini artırıyor Reviewed by Unknown on 2/25/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.