Kalp hastalıklarından ölüm riskini azaltmak için Tansiyonun kontrolü şart!

Kalp hastalıklarından korunmada, hipertansiyonun tedavi edilmesinin etkili olduğu bilinen bir gerçek. Ancak bu etkinin hangi durumlarda geçerli olduğu ve kimlerde hipertansiyonun tedavisinin gerçekten zorunlu olduğu hala bilinmiyor.

Aralık ayında Lancet dergisinde yayınlanan çalışma da bu sorunun cevabını arandıAraştırmacılar uyguladıkları meta-analizlerinde, 1966 yılından 2015'e kadar kan basıncını düşürmek için yapılmış tüm çalışmaları tarayarak bu dönemde yapılmış toplam 123 çalışmadan 613 bin hastanın sonuçlarına ulaştı.

İstatiksel analiz, kan basıncındaki her 10 mm Hg'lık düşüşün; major kardiyovasküler olaylar, koroner kalp hastalığı, inme ve kalp yetmezliği riskinde önemli azalma sağladığı ve genel olarak bu rahatsızlıklara ölüm riskinin %13 oranında azaldığını gösterdi. Bu azalma özellikle diyabet ve kronik böbrek yetmezliği olanlarda daha net olarak görüldü.

Araştırmacılar β bloker ilaçların kardiyovasküler hastalıkları, inmeyi ve böbrek yetmezliğini azaltmada diğer ilaçlara göre daha etkisiz, kalsiyum kanal blokerlerinin inmeyi önlemede diğer ilaçlardan daha etkili, kalp yetmezliğini önlemede ise diüretiklerin diğer ilaçlara göre daha etkin kalsiyum kanal blokerlerinin ise etkisin az olduğunu gösterdiler.

Çalışmanın sonucunda sistolik kan basıncını 130 mm Hg 'nın altına düşürmenin, koroner arter hastalığı, inme, diyabet, kalp yetmezliği, kronik böbrek yetmezliği ve kalp hastalıklarını önlemede önemli bir etken olduğu belirtildi.Kaynak: The LANCET ( http://goo.gl/90mYRp )


Kalp hastalıklarından ölüm riskini azaltmak için Tansiyonun kontrolü şart! Kalp hastalıklarından ölüm riskini azaltmak için Tansiyonun kontrolü şart! Reviewed by Dr. Caner Baran on 2/01/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.