Hamilelik döneminde doğum kontrol hapı kullanmış olmak tehlikeli mi?

Hamilelik öncesinde ve hamilelik sırasında kullanılan hemen her ilaç, doğacak bebeğin sağlığı açısından bir risk oluşturabilir. Bu amaçla ilaçlar, hamilelik açısından risk gruplarına ayrılmışlardır. Doğum kontrol ilaçları hormonal olarak gebeliğin oluşmasını engelleyen ilaçlardır. Bu ilaçları kullanırken gebe kalma riski her zaman mevcuttur. Planlanan hamilelikler dışında, doğum kontrol hapı ile korunan kadınların, hamile kaldıklarında akıllarına gelen ilk soru ise doğacak bebekte herhangi bir kusur olup olmayacağıdır. Bu haklı sorunun net bir cevabı olmasa da bu konudaki araştırmalardan bir sonuç çıkarmak mümkün.

Bir araştırmaya katılan kişi sayısı ne kadar çok ise araştırmanın vereceği sonuçların doğru olma ihtimali de o kadar artıyor. Bu nedenle 2016 Ocak ayında BMJ dergisinde yayınlanan ve M. Brittany ve arkadaşları tarafından yapılan, doğum kontrol ilaçlarının gebeliğin hemen öncesinde veya gebelik sırasında kullanımının, bebekte doğumsal kusur gelişmesi riskini ölçen çalışma önem kazanıyor. Bu çalışma, Danimarkada 1997 ile 2011 yılları arasında 880 binin üzerinde canlı doğumun araştırması ile yapıldı.

Tüm bu doğumlar incelenerek, doğum kontrol ilaçlarının kullanımına göre hamileler dört gruba ayrıldı. (Hiç doğum kontrol hapı kullanmayanlar, gebelik gelişmesinden önce 3 aydan fazla kullananlar, gebelik gelişmesinden önce 3 aydan daha az kullananlar, gebelik geliştikten sonra kullananlar). Bu gruplardaki kadınların bebeklerinde büyük bir doğumsal kusur görülme sıklığı incelendi. İncelenen gruplarda, farklı sürelerde ve zamanalarda doğum kontrol hapı kullanan kadınların bebekleri arasında bir fark tespit edilmedi ve genel olarak bebeklerde doğumsal kusur oranı 1000 doğumda 25 (%2,5) olarak bulundu.

Bu çalışmanın bazı yetersizlikler de mevcut. Doğumsal kusurları önlemede özellikle önerilen Folik Asit kullanımının çalışmaya katılan kadınlarda ne düzeyde olduğu bilinmiyor. Ayrıca çalışmanın istatiksel gücünde de bazı yetersizlikler var. Farklı sonuçları olan araştırmalar da mevcut ve bu araştırmalar gebelik ve öncesi dönemde doğum kontrol hapı kullanımının özellikle hipoplastik sol kalp sendromu (kalbin sol tarafının az gelişmesi), gastroşizis (barsakların karın dışında olması), uzuv defektleri, üriner sistem anomalileri gibi ciddi kusurlarda artış olduğunu göstermiş.

Sonuç olarak hamilelik döneminde kullanılan doğum kontrol hapları sanıldığı kadar büyük bir risk oluşturmasa da, bu hapları kullandığı dönemde hamile kalan ve bebeğini doğurmak isteyen kadınların, kullandıkları doğum kontrol ilacını ve kullanım süresini, kendilerini takip eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına bildirmeleri ve hamilelikleri döneminde ultrasonografik olarak ciddi bir organ taramasına girmeleri yerinde bir yaklaşım olacaktır.

Kaynak: BMJ ( http://goo.gl/trBpvh )
Hamilelik döneminde doğum kontrol hapı kullanmış olmak tehlikeli mi? Hamilelik döneminde doğum kontrol hapı kullanmış olmak tehlikeli mi? Reviewed by Op.Dr. Şafak YILMAZ BARAN - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı on 2/02/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.