Kadınlar hamilelikte sigara içmeyi bırakabiliyor mu?

hamilelikte sigara
Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) istatistiklerine göre, kadınların %8'i hamileliğinde sigara içmeye devam ediyor. Bu oran 20 'li yaşlarda hamile kalanlarda daha da yükseliyor.

Sally Curtin ve T. J. Mathews‘in araştırmalarına göre hamilelikte sigara içilmesi; erken doğum, düşük doğum ağırlığı, fetal ve yeni doğan bebek ölümünü içeren yan etkilere neden olmakta. 1960’dan günümüze kadar yapılan araştırmalarda, hamileliğin erken döneminde sigara içmenin, teratojenite (embriyoya zararlı), sonraki döneminde ise anormal gelişim/olgunlaşmayı içeren ciddi yan etkilere neden olduğu belirlendi.

Curtin ve Mathews, ABD’deki 46 eyaletin verilerine dayanarak, 2014 yılındaki doğumlarda hamilelerin sigara içme oranlarını araştırdı. Kabaca on kadından biri, hamile kalmadan önceki 3 ayda (% 10.9) sigara kullanmış ve bu kadınların ¼’ü hamilelikle birlikte sigarayı bırakmış. Sigarayı bırakanlar, hamilelik öncesinde az sayıda sigara içiyorlarmış. Hamilelikte hiçbir tütün düzeyi güvenli olmamasına rağmen, günlük sayıca fazla içenlerde, çok daha ciddi yan etkiler görülüyor.

Araştırmada, hamileliğin tamamında sigara içme oranı % 8.4 olarak tespit edildi. En yüksek içme oranı 1. Trimesterde ( ilk 3 ay) % 8.2 olmak üzere, 2. Trimesterde %7 ve son trimesterde %6.6 olarak bulundu. Ortalama beş kadından biri ilk başta sigara içerken, son ayında bırakıyor.

Hamilelikte en sık sigara içimi, 20-24 yaşlarında gözlenmekte ( %13) ve Kızılderili ve Alaska yerlilerinde bu oran %18 (California %2, Batı Virjinya %27). Yüksek sosyoekonomik düzeyli, özel sağlık sigortası olan bayanların sigara içmeyi gebe kalınca bırakma oranı daha yüksek.

Ortalama olarak, hamilelikte sigara içmeye devam edenler hamilelik ilerledikçe içilen miktarı azaltıyor (13 adetten günlük 9 adete) .

Hamileliğin erken döneminde hekimin sigara konusunu vurgulaması nedeniyle, kontrole erken giden kadınların, kontrole geç giden bir hastaya göre 2 kat daha az sigara içmeye devam ediyorlar (14.6% vs 7.1%). Gebelikte sigara içimi, en önemli düzeltilebilir risk faktörlerinden birisi olarak kabul ediliyor. 

Kaynak: CDC National Vital Statistics Reports. 10 Şubat 2016

Ülkemiz verilerine göre de her dört veya beş kadından biri gebelikte sigara kullanıyor. ‘Bir önceki gebeliğimde de içtim bir şey olmadı’, ‘üç beşi geçmiyorum, bir şey olmaz’ sigara içen gebelerin duymaya alıştığımız sözleridir. Ne yazık ki gebelikte tek bir sigara içmenin bile zararı vardır. Sigarayı gebeliğinizin hangi döneminde bırakırsanız bırakın bundan hem siz hem de bebeğiniz mutlaka fayda görecektir.

Kadınlar hamilelikte sigara içmeyi bırakabiliyor mu? Kadınlar hamilelikte sigara içmeyi bırakabiliyor mu? Reviewed by Op.Dr. Şafak YILMAZ BARAN - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı on 2/13/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.